• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
3 Şubat, Cuma


‘Fransa cumhurbaşkanı adayı Fillon eşine maaş bağlamak istiyor‘ iddiası

Siyaset

A- A A+

Fransa’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı François Fillon ve eşi Penelope, Penelope-Gate adıyla anılan ‘çalışmayan eşe milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş’ skandalıyla ilgili ön soruşturma çerçevesinde sorgulandı.

BFM televizyon kanalı adli kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, Ulusal Mali Suçlar Savcılığı’nın, cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağcı Cumhuriyetçi Parti’nin adayı François Fillon ve eşi Penelope Fillon’un ‘milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş alması’ konusunda başlatılan ön soruşturma çerçevesinde, ayrı ayrı sorgulandığını duyurdu.

Skandal, Fransa basınında ‘Penelope-Gate’ adıyla anılıyor.

NE OLMUŞTU?

Ulusal Mali Suçlar Savcılığı’ndan geçen hafta yapılan yazılı açıklamada, Fransız Le Canard Enchaine dergisinin, Penelope Fillon’un eşi François Fillon’a ve başka bir milletvekiline kağıt üzerinde ‘danışmanlık’ yaparak haksız yere sekiz yılda 500 bin avroya yakın maaş aldığını öne sürmesi üzerine konu hakkında ön soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

Ön soruşturmanın, ‘Kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, kurumsal varlıkların suistimali ve suçun gizlenmesi’ iddialarıyla açıldığı belirtilmişti.

Penelope Fillon, yine eşinin siyasi gücünden faydalanarak, ‘La Revue des Deux Mondes’ isimli edebiyat dergisinde hiç çalışmadan kısa bir süre içinde 100 bin euro’ya yakın gelir sağlamakla da suçlanıyordu.

Fillon, geçen hafta yaptığı açıklamada, kendisi ve eşinin yasalara aykırı bir iş yapmadığını iddia etmiş ve hakkında dava açılması halinde cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını söylemişti.

Kendisinin milletvekili olmasının eşinin çalışmasına engel oluşturmadığını savunan Fillon, sorgu hakimleri karşısına geçip, söz konusu soruşturmayla ilgili bildiklerini anlatmak istediğini söylemişti.

PENELOPE-GATE FILLON’UN POPÜLARİTESİNİ DÜŞÜRDÜ

Fransa’da, geçen haftaya kadar düzenlenen son kamuoyu yoklamaları, nisan ve mayıs aylarında yapılacak iki turlu cumhurbaşkanı seçimlerini merkez sağın adayı François Fillon’un açık farkla kazanacağını gösteriyordu.

Söz konusu soruşturmanın ardından düzenlenen araştırmalar ise Fillon’un popülaritesinin önemli ölçüde düştüğünü ortaya koyuyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...