• DüNYA
 • ÇATışMALAR
 • ANALITIK MERKEZ
 • UZMAN GöRüşü
 • RöPORTAJ
 • SIYASET
 • EKONOMI
 • TOPLUM
 • KüLTüR
 • SPOR
 • KüTüPHANE
 • EN
 • RU
 • TR
 • عربي
 • AZ
20 Ocak, Cuma
günün haberi
Şirketler 50 metreküplük borcun altında gaz kesemeyecek
Manisa'da 2 bin 200 yılık 'okul müdürü' masası bulundu
Manchester City, yıldız futbolcuyla imzaladı
KKTC'ni̇n her noktası i̇çme suyuyla buluşturuldu
Şimşek: Türkiye ekonomisi büyük bir direnç gösterdi
Suudi Arabistan TSE'nin 'enerjisi'nden yararlanacak
Ziraat Türkiye Kupası'nda dev eşleşme - Beşiktaş ve Fenerbahçe...
Otomobil fabrikasında üretim işçisi kalem uçlarıyla harikalar yaratıyor - FOTO GALERİ


Kılıçdaroğlu: Meclis mezara, demokrasi tarihe gömülecek

Siyaset

A- A A+

Anayasa teklifine ilişkin değerlendirme yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Teklif geçerse Meclis'i mezara, demokrasiyi de tarihe gömmüş olacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, CHP'ye yönelik eleştirilerinin ardından Bahçeli ile görüşüp görüşmeyeceği sorusunu da "Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır" diye yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"15 Temmuz darbesi oldu. 'Yanıldık' dediler. Allah sizi affeder de, mağdur olanlar sizi affeder mi? Binlerce kişiyi açlığa mahkum ettiler. Dış politikada uyardık, 'yanlış yapıyorsunuz' dedik. AB’yle kavga ettik. Kavga etmediğimiz kimse kalmadı. IŞİD’i kanka belirleyip, silah gönderildi. Ortadoğu’nun kabile şeyhleri bile kafa tutuyor. Faturayı kim ödedi? Biz ödedik, vatandaşlar ödedi. Mavi Marmara olayında da 'yanlış yapıyorsunuz' dedik. 'Hayır, Gazze’ye gideceğiz, ambargoyu deleceğiz' dediler. Türkiye’nin itibarını 20 milyon dolara sattık. Ekonomi politikaları konusunda uyardık. 'Yanlış politika uyguluyorsunuz' dedik. İşsizlik yüzde 12’ye ulaştı. Hiçbir kriz döneminde bu kadar yüksek işsizlik olmamıştır. Bir evde bir işsiz varsa o evde huzur yoktur. Binlerce değil, milyonlarca işsiz var. 10 milyonun üzerinde işsiz var.

"BAKANLARIN NE İŞ YAPTIĞI BELLİ DEĞİL"

Düşünen var mı çiftçiyi? Müfredatı değiştiriyorlar. Atatürk’ü, İnönü’yü kaldıracaklarmış... Kendi tarihine saygı duymayan bir iktidar Türkiye’yi temsil edemez. Tarihine saygı duyacaksın. Neden kendi tarihinden utanıyorsun? Hiçbir anne ve baba, çocuğunu okula huzur içinde gönderemiyor. Terör aldı başını gidiyor, dolar aldı başını gidiyor, işsizlik aldı başını gidiyor, çiftçi ürettiğinin karşılığını alamıyor. Derin bir kaygı var. Vatandaş aynı zamanda borç batağında. Vatandaş 5 bakanın adını bile sayamıyor. Kimin yönettiği belli değil. Bakanların herbirisi ayrı telden çalıyor. Kimin ne iş yaptığı belli değil. Uyuşturucu kullanımı, fuhuş, kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik cinsel istismar almış başını gidiyor. 150'den fazla gazeteci cezaevinde bulunuyor.

"YÖNETEMİYORSAN İSTİFA EDECEKSİN"

Türk Lirası, Suriye lirası karşısında bile değer kaybetti. Hükümete çağrı yapıyoruz, sorunları çözmek için bizden ne istiyorsanız destek vereceğiz. Türkiye’yi nasıl yöneteceklerini bilmiyorlar. Yönetemiyorsan bırakacaksın, istifa edeceksin.

Bir kişinin arzusu var, illa başkanlığı getireceğiz. Hangi kanunu istediniz de çıkaramadınız? Tek başına iktidarsınız, siz Türkiye’yi yönetiyorsunuz. İki yıldır fiili başkanlığın Türkiye’yi nereye getirdiğini görüyoruz. Parlamenter sistemden niye vazgeçiyorsunuz? Üst aklınızı kendiniz yaratıyorsunuz. Bütün yetki bir kişiye verilir mi? 

Ben ve grubum, cumhurbaşkanının tarafsız olmasını isteriz. Herkese eşit mesafede olsun. Adalet dağıtan mahkemelerin tarafsız olmasını istiyoruz.
Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. İktidar ile muhalefet arasında sorun çıktığında cumhurbaşkanı araya girer. Cumhurbaşkanının ettiği yemine sadık kalmasını isteriz. Kimse kendini milli iradenin yerine koyamaz. Hepimiz milli iradeyi temsil ederiz. Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanıysa TBMM'ye gelip yemin edemez. Hiçbir gerekçe göstermeden Meclis'i fesh edebilir. Cumhurbaşkanı istediği zaman Meclis'i fesh edebilecek. Bu Türkiye'de kaos yaratır. Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesinden 12'sini kendisi belirleyecek. Buradan adalet çıkar mı? Anayasa Mahkemesi'ne güven duyulur mu, duyulmaz. Biz geleceği düşünüyoruz. HSYK'nın büyük çoğunluğunu da cumhurbaşkanı atayacak. 

"550 MİLLETVEKİLİ NEYİNİZE YETMİYOR?"

Meclis’in kanun çıkarma yetkisi cumhurbaşkanına veriliyor. Buna da karşı çıkıyoruz. Başbakanlık kalkıyor. Bakanlar olacak ama hiçbir bakan hakkında gensoru verilemeyecek. Bundan sonra güvenoyu istemeyecek. Yanlış yapıyorsunuz diyoruz. Suriye politikası, Balyoz, Ergenokon ve FETÖ’de yanlış yapıyorsanız burada da yanlış yapıyorsunuz. Parlamenter sistemde eksik varsa tamamlayalım. Milletvekili sayısını 600’e çıkarıyorlar. 550 milletvekili sizin neyinize yetmiyor? Cumhurbaşkanı milletvekillerini de belirleyecek. Böyle bir şey olabilir mi? Bunun anlamı Türkiye Cumhuriyeti’ni parti devletine dönüştürmektir.

"MECLİS MEZARA, DEMOKRASİ TARİHE GÖMÜLECEK"

Bu anayasa değişikliği teklifi gerçekleşirse bir diktatör yaratırız. Her şeye dokunan ama kendisine dokunulmayan. Değişiklikle birlikte rejim değişecektir. Hiçbir vatandaşın can ve mal güvenliği olmayacaktır. Yargı sadece Saray’a çalışacak. Yönetimi denetleyecek hiçbir güç kalmayacak. Devlet yönetiminde zorbalık hakim olacak. Meclis'i mezara, demokrasiyi de tarihe gömmüş olacağız.

"ASIL NİYETLERİ ORTAYA ÇIKTI"

Asıl niyet teklifin görüşmelerinde ortaya çıktı. Bir milletvekili çıktı kürsüye dedi ki, ‘Anayasa’nın ilk 4 maddesi de değiştirilebilir. Biz yeri geldiğinde 4 maddeyi de değiştireceğiz’. Hepimizin düşünmesi lazım. Türkiye bunları hak etmiyor. Bu ülkede hep birlikte insanca yaşamak istiyoruz."

"SÖZ KONUSU VATANSA..."

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısının ardından, gazetecilerin sorusunu yanıtladı. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin CHP'ye yönelik Twitter üzerinden yaptığı eleştiriler ve yarın ikili arasında daha önceden planlanmış görüşme anımsatılarak, bu durumda Devlet Bahçeli ile görüşüp görüşmeyeceği soruldu. 

Kılıçdaroğlu, "Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır" karşılığını verdi.

 

NTV

 • Etiketler:
 • Kılıçdaroğlu

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...

'); $('#subsForm').fadeOut(); } else { $('#subsResult').html('
'+message+'
'); } } ); }); });