• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ocak, Cuma


Lavrov: ABD istihbaratı, üst düzey bir Rus diplomatı kendi yanına çekmeye çalıştı

Siyaset

A- A A+

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus Dışişleri'nin 2016 yılı değerlendirmesini yaptığı geneksel basın toplantısını düzenledi. 460 gazetecinin akredite olduğu ve 2 saat süren basın toplantısının ağırlıklı gündem maddesi Suriye'deki son durum, Astana görüşmeleri ve 20 Ocak'ta göreve başlayacak olan seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump'tı.

Lavrov, basın toplantısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'ya ülkesinde askeri operasyon düzenlemesi talebinde bulunduğu dönemde Şam'ın muhaliflerin eline geçmek üzere olduğunu söyledi ve "Suriye'nin yardım çağrısına olumlu yanıt vererek doğru davrandık" dedi.


Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerindeki çatışmaların durdurulması için güç kullanılmasının öncelikli olduğunun altını çizen Lavrov, "ABD, IŞİD ve El Nusra'yı Esad'ı devirmek için kullandı" ifadelerini kullandı. Trump'ın göreve gelmesinin ardından Rusya ile ABD ilişkilerinde başlayacak yeni döneme ilişkin soruları da yanıtlayan Lavrov, Suriye görüşmelerine ev sahipliği yapacak Astana'da yeni Washington yönetimi ile ilk resmi teması gerçekleştirebileceklerini de söyledi.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...