• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
27 Mayıs, Cuma


Rusya'da 'Küçük Obama' dondurmaları - VİDEO

Eurasia Diary
A- A A+

Rusya'nın Tataristan bölgesinde 'Obamka', yani 'Küçük Obama' ismi verilen bir dondurmanın satışa çıkması kimilerine eğlence yarattı kimilerini ise gücendirdi.

Paketinin üzerinde elinde dondurma tutan Afrikalı bir çocuğun resmi olan ‘Obamka’, çikolata kaplı bir dondurma.

Dondurmayı üreten Slavitsa şirketi, ‘Obamka’nın, çocuklar için ürettikleri ‘neşeli karakterlerin’ resimlerine yer verilen yeni bir dondurma serisinin parçası olduğunu söylüyor.

Rusçada ‘ka’ eki sonuna geldiği ismin anlamını ‘küçültüyor.’ Sözgelimi ‘ka’ eki, ABD Başkanı’nın soyadı olan Obama’nın sonuna geldiğinde ‘Küçük Obama’ anlamını veriyor. Ruslar bu eki genellikle sevimli buldukları insanların ya da objelerin isminin sonuna ekliyor.

‘İsmi, Bir Sovyet Çizgi Filminden Geliyor’

“Dondurmalarımız farklı aromaları ve kaplamalarıyla gezegenimizdeki temel insan ırklarını sembolize ediyor” diyen dondurma şirketi yetkilileri, ‘Obamka’ dondurmasının paketi üzerindeki çocuğu tasarlarken de bir Sovyet çizgi filminden ilham aldıklarını ekliyor.

‘Dondurma İsimlerinin Hafızada Yer Etmesi Gerekiyor’

Şirket yetkilileri, “Dondurma isimlerinin hafızada yer etmesi gerekiyor. Bu isim, zengin hayal gücü olanlara farklı şeyler çağrıştırabilir ama bu ürün çocuklar için yaratıldı ve bu nedenle politikayla hiçbir bağlantısı yok” vurgusunu da yapıyor.

‘Rahatsız Edici’

Reuters’a açıklama yapan ancak ‘konunun hassaslığı nedeniyle’ isminin gizli tutulmasını isteyen ABD’li bir yetkili ise dondurmanın ismini ‘rahatsız edici’ bulduklarını söyleyip ekledi: “Rusya’da medyanın da yardımıyla son birkaç yıldır yaygın bir hal alan Amerikan karşıtlığı bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle de bu durum ayrımcı ve ırkçı bir hal aldığında.”

Soğuk İlişkiler Üzerinden Para Kazanmakla Suçlandı

Uluslararası basın da Obamka dondurmasında Rusya ve ABD arasındaki soğuyan ilişkilerin izini gördü. Nitekim bazıları dondurma fabrikasını ‘iki süper gücün soğuk ilişkileri üzerinden para kazanmakla’ suçlarken, kimileri de Rus şirketinin piyasaya ‘Obama dondurması’ sürmesinin ilişkileri daha da soğuttuğunu savundu.

‘Obamka, Putinka’yla İyi Gider’

Sosyal medya kullanıcıları ise dondurmanın ismini ‘eğlenceli buldu.’ Nitekim bir kullanıcı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e atıfla ‘Putinka votkasının Obamka dondurmasıyla iyi gideceğini’ yazdı.