• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
22 Mayıs,


Dünyanın en pahalı 10 evi - FOTO GALERİ

Eurasia Diary
A- A A+

Dünya'nın en pahalı 10 malikanesi göz kamaştırıyor...

Fiyatları 100 milyon dolardan başlayıp milyar dolarlara çıkıyor. İçlerinde bir de Boğaz yalısı var.

1. Lüks evinden çıkmak istemeyenleri anlamak zor değil. Çünkü dünyanın en pahalı evlerinin içinde tiyatro, tenis kortları, hatta masaj salonları bile var. İçlerinden biri de İstanbul Boğazı'nda.

2. Albemarle House

ABD'nin Virginia eyaletindeki Albemarle House, yeşillikler içinde yükselen lüks bir yapı. Evde 45 oda, helikopter sahası, şapel ve havuz var. Thomas Jefferson'ın sahibi olduğu malikanenin değeri ise 100 milyon dolar.

3. 15 odalı çiftlik evi The Hala Ranch

1991'de inşa edilen The Hala Ranch, ABD'nin Colorado eyaletinde bulunuyor. 15 yatak odası, 16 banyo, badminton kortu, sauna odası, tenis kortu ve atık su arıtma tesisi var. Eski bir Suudi büyükelçisine ait bu çiftlik evinin değeri 135 milyon dolar.

4. 27 katlı Antilla

Hindistan'ın en zenginlerinden biri olan Mukesh Ambani, Güney Mumbai'da dillere destan bir ev yaptı. Ambani'nin Antilla adını verdiği modern mimari harikası evi 27 katlı, yani 173 metre yüksekliğinde. Binaya dokuz asansörle çıkılıyor. Bu görkemli evin içinde klinik, sinema salonu ve altı katlı otopark var. Antilla'nın ve ailenin işlerini yapması için lüks evde 600 kişi, tam zamanlı çalışıyor. Ambani ailesinin evinin maliyeti ise 1 milyar dolardan fazla.

5.200 yıllık Henley Mansion Konağı

18. yüzyılda inşa edilen bu konak, İngiltere'nin en pahalı ve en güzel evlerinden. Dış mimarisinin klasik duruşu sizi yanıltmasın, içinde yüksek teknolojik cihazlarla donatılmış sinema salonuyla sağlık ve spa merkezi var. Adı açıklanmayan Rus bir milyarder bu konağın yeni sahibi olmak için tam 218 milyon dolar ödedi.

6.  Villa La Palladiana

Fransa'da Akdeniz kıyısında bulunan malikanenin geniş terası güneşlenmek için ideal. Akdeniz manzarasını gören malikanenin dokuz süit dairesi, açık ve kapalı geniş havuzu, spor ve sauna salonu var. Denizden gelen ılık rüzgarın sıyırıp geçtiği malikanenin değeri tam 100 milyon avro.

7. Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı

I. Abdülhamid'in oğlu Burhanettin Efendi için amcası Abdülaziz tarafından 1911'de satın alınan ve şehzadenin adını taşıyan 64 odalı bina, İstanbul Boğazı'ndaki en büyük yalılardan biri. Arka bahçesinde büyük kışlık köşkü olan yalının 60 metrelik rıhtımı var. Birçok aşk ve skandal hikayesine konu olan yalının değeri 100 milyon dolar.

8. Film kahramanı Hearst Mansion

Hearst Mansion, ABD'nin en gözde yerlerinden Beverly Hills'in ikonu haline gelen bir yapı. 1927'de inşa edilen konağı 1947'de gazete yayımcısı ve siyasetçi William Randolp Hearst satın alınca, rüyalar konağına da adını vermiş oldu. İçinde dört ev, bir apartman, bir kulübe, sinema salonu ve disko olan Hearst Mansion Baba / The Godfather ve Bodyguard filmlerinde de yer aldı. Şimdiki sahibi Leonard Ross olan yapının değeri 165 milyon dolar.

9. Bran Şatosu

Romanya'daki Bran Şatosu, Bram Stoker'ın Kont Drakula'sına ilham olduğu için akıllara korkulu düşünceler getirse de dünyanın en pahalı yapılarından biri. Şatonun sahibi Habsburg hanedanının satışa çıkardığı yapıda 57 oda, 17 yatak odası var. Kazıklı Voyvoda'nın da bir dönem kaldığı şatonun değeri 135 milyon dolar.

10. 11 odalı Villa Leopolda

Belçika Kralı II. Lepold için Fransa'da inşa edilen Villa Leopolda, manzarası ve mimarisiyle görsel bir şölen. 80 bin dönümlük villada oturan ünlü isimler arasında Bill Gates de var. Son sahibi bankacı Edmond Safra ölünce, villa eşi Lily Safra'ya kaldı. Harika manzaralı villanın 11 odası ve 14 banyosu var. Villa Leopolda, 500 milyon avroya bir Rus zenginine satılarak dünyanın en pahalı evleri listesine girdi.

Sabah