• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
14 Kasım, Pazartesi


Prof. Dr. Bilal Sambur: Tutuklamalar HDP’nin lehine olmayacak - Özel

Röportaj

A- A A+

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler uzmanı Prof. Dr. Bilal Sambur, HDP’li siyasetçilerin tutuklanması ve bu durumda ortaya çıkabilecek sonuçlar ve Avrupa Birliğinin Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayacağı ile ilgili Eurasia Diary'e röportaj verdi. İşte o röportaj:

Eurasia Diary: Avrupa Birliği’nin tutuklama ve operasyonlar sonrasında Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulayacağı konuşuluyor. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi, olursa sonuçları neler olacak?

Bilal Sambur: Türkiye-AB ilişkileri gerilimli ilişkiler tarihidir. Ancak 15 Temmuz’dan sonra yürürlüğe konan OHAL uygulaması, Cumhuriyet gazetesi operasyonu ve HDP milletvekillerinin tutuklanması, Türkiye-AB ilişkilerinde gerilimin ötesinde derin bir kriz durumu yaratmıştır. AB, bu gelişmelerden dolayı Türkiye’ye yönelik yoğun eleştirilerde bulunmaktadır. Bütün eleştirilere rağmen, AB’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlar uygulaması ihtimal dâhilinde gözükmemektedir. AB, Rusya’nın yaptığı gibi Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlarda bulunamaz.  Almanya’nın bu tartışmaya katılmayacağını söylemesi, ekonomik yaptırımların gerçekleşmeyeceğini göstermektedir. AB, Lüksemburglu bakan üzerinden ekonomik yaptırım tartışmasını siyasi sıkıştırma için gündeme getirmiş durumdadır. Ekonomik yaptırım tehdidi, AB’nin Türkiye’ye karşı geliştirdiği taktik bir çıkıştır. AB, Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla değil, Kıbrıs sorunu gibi anahtar bir sorun üzerinden baskı altına almaya çalışacaktır. İdam uygulamasının geri gelmesi halinde Türkiye-AB ilişkileri tarihinin en büyük kopuşlarından birini yaşayacaktır. Türkiye, AB’nin Kıbrıs kozuna karşılık mültecilere Avrupa’ya akın etme yolunu açmakla karşılık verebilir. Mevcut durumda Türkiye, fiilen AB’nin ne söylediğini ve ne yaptığını umursamamaktadır.  Yaşanan gelişmelerin en önemli sonucu, Türkiye’nin AB’yi artık referans almamasıdır.

Eurasia Diary: Türkiye’de baş veren son olayların - HDP’li siyasetçilerle ilgili - iç savaşa dönüşe bileceği tartışılıyor. Bu durumla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bilal Sambur: HDP, Kürt sorunu bağlamında önemli bir siyasi yapı durumundadır. Ancak HDP’nin PKK’yı çözüm sürecinde barışa ve silahsızlanmaya ikna edememesi, onun güçlü ve güvenilir bir muhatap olarak kabul edilmemesine neden olmuştur. HDP, bugün toplumsal olarak eski gücünde bulunmamaktadır. HDP, altı milyona yakın oy almış olmasına rağmen, eskisi gibi kitleleri harekete geçirme gücünü ve kabiliyetini önemli ölçüde yitirmiş durumdadır. Kürtler ve Türkler başta olmak üzere bütün toplumsal kesimler, iç savaş tehdidine karşı çok duyarlıdırlar. HDP milletvekillerinin tutuklanması, siyasi bir gerilim yaratacaktır, ancak bu gelişmenin bir iç savaş yaratabileceği iddiası gerçek dışıdır. Ancak HDP milletvekillerinin tutuklanmasını gerekçe gösteren içte ve dışta bazı güç çevreleri, Türkiye’nin iç savaş durumuyla yüz yüze olduğu söylemini bir şantaj ve propaganda aracı olarak kullandıklarını görmekteyiz. Bütün bu propaganda ve algı operasyonlarına rağmen Türkiye’de bir iç savaş tehlikesi bulunmamaktadır.

Eurasia Diary: Sizce HDP’li siyasetçilerin tutuklanması “siyasi tutuklama” adı altında onların lehine çevrilebilir mi?

Bilal Sambur: HDP, siyasal ve sosyal açılardan bugün bir tıkanma ve daralma içinde olan bir siyasi yapıdır. Son tutuklamalar, HDP’nin işini kolaylaştırmamakta, zorlaştırmaktadır. Toplum, belediyelere kayyum atanmasına ve milletvekillerinin tutuklanmasına büyük tepkiler göstermemiştir. Tutuklamalar ve operasyonlar, HDP’nin toplumsallaşmasını sağlamadığı için bu siyasi yapı lehine olumlu bir havanın oluşmasına neden olmamıştır. Ancak tutuklamalar, Avrupa ve Amerika nezdinde HDP’yi önemli bir gündem maddesi haline getirmiştir. Dış dünyada bir HDP sorunu oluşmuş durumdadır. AB ve Amerika,  Erdoğan düşmanlığı ortak paydasında birleşirken HDP’yi Türkiye’deki siyasi müttefikleri olarak konumlandırma şeklinde bir eğilim içindedirler. Bir bütün olarak bakıldığında tutuklama ve operasyonların HDP’nin lehine sayılabilecek gelişmelere neden olmadığını söylemek mümkündür.


Image result for Bilal Sambur

Bilal Sambur

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...