• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
16 Kasım, Çarşamba


Gazeteci cinayetlerinin cezasız kalması suç vakalarını daha da körüklüyor

Röportaj

A- A A+

William Horsley, Avrupa Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı (bağımsız profesyonel ağ),  Sheffield Üniversitesi ve Medya (CFOM) Özgürlüğü Merkezi'nin Uluslararası başkanı ve  BBC Avrupa ve Asya'da eski yabancı muhabiri (1983-2007).

Horsley, Eurasia Diary haber sitesine Gazetecilere Karşı cezasız Kalan Suçlara Son Verilmesi Günü'yle ilgili konuştu.

Eurasia Diary: Bu günün anlamını nasıl nitelendirirsiniz?

William Horsley: UNESCO verilerine gore, son 10 yılda 800'den fazla gazeteci, yaptıkları iş dolayısıyla hedef olarak seçildi ve öldürüldü. Bu rakamlar sadece gazetecilik görevi için değil, uluslararası toplum için de bir acil durum çağrısı veriyor. Bu, demokrasi ve hükümetin tarafsızlığına da bir tehdit oluşturuyor.  Herşeyden ziyade yaşanan her 10 olaydan 9’u cezasız kalıyor çünkü ülke hükümetleri faillerin soruşturmasını gereken seviyede yürütmüyor.

Eurasia Diary: Bu gün 2 Fransız gazetecinin 2 Kasım 2013 yılında Mali’de katledilmesinden sonra BM Genel Kurulu tarafından anım günü yapıldı.

Eurasia Diary: Bu olayları hangi tekniklerle azaltabiliriz?

William Horsley: STK'lar ve medya kurumlarının etkili şekilde çalışması için pek çok şey yapılıyor. Onlar bir anlamda hayatta kalmak için mücadele veriyor ve portre dünyanın farklı bölgelerinde  farklı şekilde görünüyor. BM tarafından yapılabilecek en iyi şey UNESCO Genel Müdürü’nün cinayetler, cinayet analizleri, yürütülen davalarla ilgili tüm raporları yayımlamasıdır. Ancak bu etken sadece gazeteciler için değil tüm toplum için tehlikeli bir hal alıyor.

Eurasia Diary: Bu konuda nasıl bir çağrı yapmak istersiniz?

William Horsley: Tabii ki, ilk mesajım hükümetlerde bu işle ilgilenen yetkililere olacak. Özellikle, bu günler farkındalık için çok önemli, sadece temsilciler ve siyasiler değil, yargı figürleri için de geçerli. Çünkü yargı sorunun  bir parçası ve çözümünde de aktiv şekilde rol oynuyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...