• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Dr. Gustav R. Grob: "Silah satışını sadece BM durdurabilir" - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Örgütü Başkanı Dr. Gustav R. Grob Eurasia Diary’e özel röportaj verdi.

Eurasia Diary: Bakü'de yapılan 7 uluslararası sürdürülebilir enerji  kalkınma toplantısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr. Gustav R. Grob: Avrupa ve Avrasya’nın tam ortasında olması iki kıta arasında mühteşem bir köprü görevi görüyor. Avrasya, sürdürülebilir kalkınma konusunda büyük kaynaklara sahip. Örneğin, Pakistan Paris anlaşmasının tüm maddelerini doldurabilecek güce sahip. Benim Çin, Hindistan gibi büyük devlerler de dahil olmk üzere bu bölge devlerlerine tavsiyem, yatırımlarını silah üzerme değil de, sürdürebilir enerjiye yapmaları yönünde. Neden bir birinizi ölürmek istiyorsunuz? Hindistan kısa sure önce Rusya’yla anlaşma imzaladı. Milyar dolarını silaha yatırdı. Diğer yandan, Çin silahlara büyük miktar para harcıyor.

Eurasia Diary: Ama ABD de dünyanın en büyük silah satıcısı ve silahlara çok fazla para yatırıyor.

Dr. Gustav R. Grob: Evet, biliyorum. Bu değişmek zorundadır. Ben bunun sadece Birleşmiş Milletler aracılığıyla değiştirlebileceğini düşünüyorum. BM raporları, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine bir inisiyatifi ele aldı ve hedeflerin 25 yıl gerisinde kalındığını gördü. Ama Paris Anlaşması gelişim için büyük bir umut.

Eurasia Diary: Geleceğin enerjisinin nasıl olduğuna inanıyorsunuz, sürdürülebilir enerji geleceğin enerjisi mi?

Dr. Gustav R. Grob: Bu, ekonomik olmayan, çok pahalı ve çok riskli bir rojedir. Bu Fukushima gibi risklidir. Bu teknoloji, Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmalıdır.

Eurasia Diary: Güney Kafkasya, Birleşik Devletler Topluluğu ülkeleri ve Orta Asya'da bu sürdürülebilir enerji alternatifleri potansiyelini nasl görüyorsunuz?

Dr. Gustav R. Grob: Tabii Kazakistan, Azerbaycan gibi bazı ülkelerin bazı petrol ve gaz kaynakları var. Pakistan ve Güney Çin’de temiz enerji sistemler yapılıyor. Benim umudum, gelecek neslin daha iyi işlere imza atacağı yönünde.

Eurasia Diary: Sürdürülebilir enerjinin ülkeler arasında bir çatışma çözüm aleti olarak kullanılabileceğine inanıyor musunuz?

Dr. Gustav R. Grob: Kesinlikle, şimdi Suriye'de bir savaş var. IŞİD toprak kaynakları çalmakla  savaşı finanse ediyor. Tarihte pek çok savaşlar toprak yüzünden yaşandı. Hitler, ülkeleri kaynakları yüzündden işgal etmek istiyordu. Hatta Afganistan'da yaşananlar da bir petrol savaşıydı. Suudi Arabistan şeyhi Yemeni’nin böyle bir sözü var: “Taş devri taş yetersizliğinden bitmedi, aynı şekilde petrol devri de petrol yetersizliğinden bitmeyecek, yeni teknoloji yüzünden sona erecek.”

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye