• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Rafael Leal-Arcas: Batı'nın Irak'a girmesi gerçek bir rezillikti - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Eurasia Diary, Londra'nın Kraliçe Mary Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası Ekonomik Hukuk profesörü Doktor Rafael Leal-Arcas ile dünya enerjisi hakkında özel röportaj yaptı. İşte o röportaj:

Eurasia Diary: Bakü'de "Dayanıklı gelişim için enerji" VII uluslararası forumu yapılıyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Rafael Leal-Arcas: Öncelikle, beni buraya davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu , benim katıldığım üçüncü forum. İlk olarak, 2014 yılında Hammamet'te, Tunus'ta gerçekleşti, ikincisi Erivan Ermenistan'da geçtiğimiz yıl oldu ve üçüncüsü Bakü'de, Azerbaycan'da yapıldı. Forumun yapılmasında amaç dayanıklı enerji ile ilgilenen uzmanlar, bilim adamları ve araştırmacıları biraraya getirmektir. Neden bu önemlidir? Bugün 1,4 milyar insan enerjiye erişime sahip değil. Bu durum dünyanın iki ayrı bölgesinde: Afrika Saharası ve  Güney Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinde mevcuttur. Şu anda en büyük sorunlardan biridir.

Eurasia Diary: İngiltere hakkında konuşalım. İngiltere, Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra neler olacak? Şu anda durum nedir?

Rafael Leal-Arcas: Avrupa Birliği'nde 4 ana sorun mevcuttur.

İlk önce - Brexit, 23 Haziran 2016 yılında İngiltere'de Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmak için referandum yapıldı ve insanlar ‘evet’ oyu verdiler. Biz bunun ne zaman olacağını bilmiyoruz. Büyük ihtimalle 2 yıl sonra olacak.

İkinci sorun - göçmenlik. İnsanlar genellikle Suriye'den Türkiye'ye ve oradan Yunanistan'a, Almanya'ya ve Avrupa Birliği'nin başka ülkelerine gelirler.

Üçüncü sorun- ekonomi ve özellikle tek para birimidir - "Euro". İnsanların büyük bir kısmı genellikle bunu kıyaslıyor, entegre bir ortamda Avrupa Birliği'nin sorunları tek para birimine göre oluyor. Bazı insanlar, örneğin, Nobel Ödülü'nün sahibi Joseph Stiglitz diyor ki, euro Avrupa Birliği'ne son verecek.

Son sorun - işsizlikdir. Avrupa Birliği'nin bazı ülkelerinde, özellikle İspanya'da, Yunanistan'da, İtalya'da ve Portekiz'de gençlerin arasında işsizlik yüzde 50’ye ulaşıyor. Bu faciadır ve en büyük sorunlardan biridir.

Eurasia Diary: Sizce, tüm bu sorunları Avrupa, İngiltere ve ABD kendisi mi yarattı? Tony Blair, Saddam Hüseyn’de birçok kimyasal ve biyolojik silahlar olduğunu söyledi.  Ama hiç kimse böyle bir şey tespit etmedi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Rafael Leal-Arcas: Kesinlikle haklısınız. ABD ve İngiltere kitle imha silahlarını yok etme nedeniyle Irak'a sokuldu ama biz biliyoruz ki, orada öyle bir silah yoktu. Bence, gerçek bir reziliktir. Batı Müslüman, Arap milletiyle gülünç tavır aldı. Irak şimdiki halde sebepsiz yere öldürüldü. Çünkü orada kitle imha silahı yoktu, bugün Batı'nın Irak'taki başarısız politikasını gözlemliyoruz.

Eurasia Diary: Siz, Ermenistan'da "Dayanıklı gelişim için enerji" 2. Uluslararası Enerji toplantısında bulunduğunuzu söylediniz. Siz Ermenistan'da hasarlı Nükleer Santrali hakkında ne düşünüyorsunuz? Japonya'daki Fukushima'ya benzer daha bir nükleer kaza olabilir mi?

Rafael Leal-Arcas: Ben çok umut ediyorum ki, olmayacak. Fukushima, Japonya'nın atom enerjisi alanında yaşanann arızanın en korkunç örneği idi. İşte bu nedenle, Avrupa ülkeleri atom enerjisi hakkında farklı görüşlere sahiptirler. Bazı ülkeler nükleer enerjiyi iyi yönde kullanır, diğerleri ise buna karşıdır.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye