• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


Anuradha ChenoyI "Kadınlar köy bölgelerinde ev ekonomisini ayakta tutan kişiler" - Özel

Röportaj

A- A A+

Uluslararası Çalışmalar, Yeni Delhi Jawaharlal Nehru Üniversitesi profesörü ve eski dekanı Anuradha Chenoy, Dünta Köylü Kadınlar Günü’yle ilgili Eurasia Diary’e konuştu. O, Rusya ve Orta Asya Cinsiyet ve Uluslararası İlişkiler konusunda 35 yıldan fazla bir deneyime sahip.

Eurasia Diary: Bu günün önemini nasıl görüyorsunuz?

Anuradha Chenoy: Bu günün özelliği, köylü kadınların dünya çapında karşı karşıya kaldığı özel konuların önemini vurgulamasındadır. Köy kadınları genellikle, en fazla dışlanmış insanlardır. Onlar resmi olmayan sektörlerde çalışıyorlar ve işleri genelde gözardı ediliyor ve takdir edilmiyor. Onları onurlandırmak için temel hizmetlere erişimleri bile yok.

Eurasia Diary: Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde köylü kadınların karşı karşıya kaldığı zorluklar nelerdir?

Anuradha Chenoy: Hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin köylü kadınları ataerkil yapıyla karşı karşıya. Onlar zayıf altyapı koşullarında, hem dış, hem ev işlerinin yükünü taşımak zorunda kalıyorlar. Bunların gelişmiş dünyada yaşanması çok daha kötü. Buna ek olarak, kırsal toplumlar eğitim ve sağlık tesisleri eksikliği de yaşıyor. Aile içinde yaşanan herhangi bir hastalık, kadınların yıllar boyu topladığı birikimlerin ellerinden çıkmasına yol açıyor. Kadınlar en önemli hasta bakıcılar ve köy bölgelerinde ev ekonomisini ayakta tutan kişiler. Ama maalesef ihmal ediliyorlar.

Eurasia Diary: Kendi çıkarları için, özellikle kadınları istismar eden çok sayıda STK ve Uluslararası Gruplar mevcut. Ama kırsal kadınların karşılaştıkları sefalet bundan çok daha önce de vardı. Neden bunlar telafi edilmiyor?

Anuradha Chenoy: Uluslararası STK'lar toplumun ahlaki vicdanı olmalı ve çalıştıkları alanlarda bilgi sağlamalıdırlar. STK'lar devlet ve halk arasında köprü görevi  edinmeliler. Ama bazen, tüm bunları yapamıyorlar. Buna rağmen STK'lar, sivil toplumun inşasında önemli rol oynuyorlar. Temel sorunlardan biri birçok STK’nın köy alanlarında çalışmamasıdır.

Eurasia Diary: Köy kadınlarına destek amacıyla ne tür önemli adımlar atılmalı?

Anuradha Chenoy: Köy kadınlarının, şehirde yaşayan kadınlar gibi eğitim, sağlık ve diğer hizmetlere erişimini sağlamak gerekir. Yaptıkları işin karşılığı olan ücreti ve değeri almalılar. Onların temel hakları korunmalıdır. Kadın sorunları yıl boyunca ve tüm yönleriyle gözden geçirilmelidir. Tüm kadınlar için eşitliğin sağlanmasına yönelik, hangi din, sınıf, köy veya şehir olursa olsun, tüm adımlar atılmalıdır.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...