• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
30 Aralık, Cuma


"Gürcistan'da 2016 seçimlerinde kural ihlalleri oldu" - Özel

Röportaj

A- A A+

Uluslararası Karadeniz Üniversitesi'nin baş analisti Nika Çitadze, Eurasia Diary’ye Gürcistan'da seçimlerin birinci aşaması ile ilgili özel analiz ve gözlemlerini aktardı.

Eurasia Diary: Gürcistan'da yapılan son seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçimleri denetleyen uluslararası gözlemciler çok fazlaydı ve bu seçim konusunda karışık açıklamalar verdiler. Bu nedenle, bu konuda sizin fikirlerinizi bilmek isterdik.

 Nika Çitadze: Bence, burada en önemli sorunlardan biri, Gürcistan vatandaşlarının sadece yüzde 51’nin 2016 yılı başkanlık seçimlerine katılmasıdır. Katılımcıların sayısı 22 Ekim’de yapılan önceki parlamento seçimleri ile karşılaştırıldığında en az yüzde 10 daha az. Bu seçimlere katılan partiler sayısı az. 2016 seçimlerinde sadece iki siyasi parti yer alıyordu. Bunlardan sadece 5’i seçimlerde adaydı. Bu seçimlere iki ana siyasi parti katıldı. Aynı zamanda, iktidar partisi anayasada da çoğunlukta sağlama şansı kazanacak. Eğer ikinci süreçte de çoğunluk elde eden parti kazanırsa, iktidar partisinin adayları kazanacak. Bu durum da, ülkede demokrasinin gelişimini olumlu şekilde etkileyecektir.

Eurasia Diary: Şu anda hakim partinin yine de iktidarda kalacağına inanıyor musunuz?

Nika Çitadze: Evet, tabii ki şimdiki iktidar partisi "Gürcü Hayali" yine de iktidarda olacak ve bence onların yeni parlamentoda Gürcistan Başbakanı da dahil olmak üzere tüm devlet görevlerini tutma şansı var. Hakim parti parlamentoyu şekillendirecek ve Gürcistan anayasasında belli değişiklikler yapabilecek.

Eurasia Diary: Başbakan hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce aday kim olacak?

 Nika Çitadze: Uzmanlık alanı ekonomi olan Chicago Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi almış Georgi Kvirikaşvili. Muhtemelen Georgi Kvirikaşvili yeniden Gürcistan Başbakanı olacak.

 Eurasia Diary: Birleşik Ulusal Hareket (BUH) Partisinin seçimlerde oy oranı ne kadardır?

 Nika Çitadze: Onlar 27,14 oranında oy aldı.

 Eurasia Diary: Sizce, seçimler şeffaf ve uluslararası standartlara uygun yapıldı mı ve gözlemciler seçimden memnun kaldılar mı?

Nika Çitadze: Bununla ilgili bazı sorunlar vardı. Evet, seçim ve seçim işlemleri belki de bölgelerde normal yapıldı ama biz oylamada bazı düzensizlikler gördük. Aynı zamanda çeşitli partiler, seçimlere kadar belli ekonomik destek aldırlar ve hakim parti bu konuda en iyi koşullara sahipti. Bu nedenle, onlar önemli düzeyde seçim kampanyaları düzenlediler. Her durumda, gözlemcilerin çoğu seçimin normal ve demokratik geçtiğini söyledi ama biz, bazı kural ihlallerinin olduğunu gözlemledik.

Eurasia Diary: Gürcistan halkı mevcut iktidar partisine ve Başbakan'a güven gösteriyor. Sizce, bu kez onlar toplumdan daha fazla güven ve saygı ala bildiler mi?

 Nika Çitadze: Açıkçası, hakim parti seçime gelen seçmenlerin sadece yüzde 50’sini oluşturuyor. Sadece yarısı - yüzde 48 hakim partiye oy veriyor. Böylece, daha az katılım gözlemlendi ve Gürcü Hayali taraftarları o gün daha üstündüler.

 Eurasia Diary: Onlar tek başına hükümet oluşturmak için yeterli çoğunluğasahipler mi veya herhangi koalisyon ortaklığı olacak mı?

 Nika Çitadze: Koalisyon ortakları yok. Oyları hükümet oluşturmaya yetiyor. Diğer partilerle koalisyon oluşturmalarına gerek yok.

Eurasia Diary: Hakim partiden kaç milletvekili seçildi?

Nika Çitadze: Bugün çoğunluk elde etmek için 70 yer gerekli ve onlar ikinci dönemde de seçilirlerse 100'den fazla yere sahip olacaklar. Eğer parlamentoda 100'den fazla tezkere elde ederlerse onlardan seçilen milletvekilleri çoğunluk elde edecek.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...