• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


"Afetlere karşı ortak programlar, bireysel çabalardan çok daha önemlidir" - Özel

Röportaj

A- A A+

Eurasia Diary, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu  Dünya Başkanı ve Büyükelçisi Dr. Muhammed Shahid Amin Han ile röportaj gerçekleştirdi.

Eurasia Diary: Bize kendi kariyerinizle ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?

Dr. Muhammed Shahid Amin Han: Ben, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu (UİHK) 4. Dünya Başkanıyım. Ayrıca, UİHK’nın tarihinde ilk Müslüman ve Asyalı üyeyim. Benim görevim 24 Şubat 1996 yılında başladı ve Genel Kurul tarafından 24 Şubat 2006 yılına kadar 2. dönem için uzatıldı. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri’nde – Dubai’de gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu tarafından Dünya Barış Misyonu Örgütü Başkanı olarak seçildim.

Ben, Gine-Bissau Cumhuriyeti Başbakanı Rui Duarte de Barros ekselanslarının özel diplomatik danışmanı ve büyükelçisi olarak görev yapıyorum.

Eurasia Diary: Bugün, 13 Ekim, Uluslararası Doğal Afet Risklerinin Azaltılması Günü. Bu gün, daha fazla bireyi, toplumu ve hükümeti  daha dirençli toplum ve milletlerin inşasına katılmaya davet ediyor. Bu günün önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Dr. Muhammed Shahid Amin Han: Her yıl 13 Ekim'de, dünya toplumu Uluslararası Doğal Afet Risklerinin Azaltılması Günü’nü (DARA) kutluyor. Bu gün daha dirençli bir toplumun kurulması için muazzam bir önem taşıyor. Bu günün amacı afet riskleri hakkında bir farkındalık oluşturmaktır. Ayrıca, bu günün diğer bir önemi de afetlerin insanlar ve topluluklar üzerindeki etkisinin azaltmayı hedefliyor olmasıdır.

Eurasia Diary: Sizin için felaket ne anlam ifade ediyor?

Dr.  Muhammed Shahid Amin Han: Dünyanın hiçbir ülkesinde felakete karşı bir direnç yoktur. Felaketin her türlüsü yerel topluluklar ve ülkelere büyük sağlık, sosyal ve ekonomik zararlar verebilir. Afete karşı herhangi bir mücadele yapılmazsa, bu yardım kuruluşları üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Afetlere karşı ortak programlar, bireysel çabalardan çok daha önemlidir. Tüm bölgesel ve uluslararası örgütler afetlere karşı savaşa dahil edilmelidir. Onlar afet sonrasıyla başa çıkmak için bir plan geliştirmeliler.

Eurasia Diary: Afet riskinin azaltılması için neler yapılmalı?

Dr Muhammed Shahid Amin Han: Afetlerden korunmak için özel etkinlikler organize edilmeli. Örneğin, doğru şekilde düzenlenmiş tahliye planları ve çevre planlaması yıkım seviyesini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer hatırlarsanız, 2005 yılında, 168 hükümet arasında 10 yıllık doğal afet riskinin azaltılması için Hyogo Çerçevesi planını hazırladı. Bu yüzden, felaketin etkilerini azaltmak için hazırlıklı olmak çok önemlidir. Bu tür planlar gerekli erzak ve su sağlanması ve taşınmasına,  aynı zamanda telekomünikasyon ve ulaşım gibi zarar görmüş hizmetlerin onarılmasına yardımcı oluyor.

Acil ihtiyaçların karşılanması ve başlangıç krizin bitmesine rağmen, zarar gören insanlar ve onları destekleyen topluluklarla ilgili hala sorunlar var.


Dr.  Muhammed Shahid Amin Han

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...