• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


"Rusya, kendi sorumluluk dairesinin olmasını istiyor" - Özel

Röportaj

A- A A+

Rus uzman, Birleşik Devletler Topluluğu ( BD)T ülkeleri Enstitüsü müdür yardımcısı Vladimir Jarihin Ukrayna'nın BDT’den çıkması, Rusya Federasyonu,  Beyaz Rusya ile gaz konusunda görüşmeleri, eski Sovyet mekânında giden çatışmalar, ABD'de seçim öncesi kampanya ve Vladimir Putin'in yürüttüğü siyaset hakkında Eurasia Diary’ye özel röportaj verdi.

Eurasia Diary: Vladimir Leonidoviç, siz Ukrayna'nın BDT’den çıkmak isteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

V. Jarixin: Gürcistan tarihi öğretiyor ki, keskin siyasi adım yeterince çabuk unutuluyor, ama bu adım sonucu oluşan rahatsızlıklar uzun süre devam ediyor. Kuşkusuz, Rusya BDT’nin büyük ve en etkili ülkesidir, ama o yalnız değil. Ukrayna BDT’den çıkarak Rusya ile sorunlar yaşayacak ve buna isteğine ulaşıyor da. Ama Ukrayna’nın aynı zamanda Azerbaycan, Orta Asya ülkeleriyle yeterince yoğun ilişkileri olan Beyaz Rusya ile ilişkilerinde sorunlar oluşacak. Bu ise Ukrayna'nın kendisini cezalandırması demektir. Bu ana meseledir.

İkincisi, yine de Gürcistan tecrübesi var. Mesele şu ki, BDT ülkeleri Gürcistan'ın BDT den ayrılmasına izin verdi ama resmi Tiflis'in BDT ülkeleri ile imzalanan anlaşmaları yürürlükte kaldı. Yani Gürcistan vize uygulaması, diplomaların ve iş tecrübesinin karşılıklı tanınması ile ilgili yeni sözleşme imzalamadı.

BDT'den ayrılma medeni boşanmadır. Ukrayna, BDT'den ayrıldıktan sonra anlaşmalar yürürlükten kalkar ve her ülke ile ayrı-ayrı sözleşme imzalanır. Bu da uzun bir süreçtir. BDT'den ayrılmanın o kadar siyasi değeri yoktur, çünkü BDT, siyasi kurum olarak uzun süredir faaliyetini durdurdu. Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) değil, Asya üzere ekonomik kurum değil, bu bölge üzere olan bir kurumdur.

BDT'nin son olarak attığı siyasi adım, 1994 yılında Gürcistan'ın Abhazya bölgesine BDT'nin barış güçlerini dâhil etmeye karar vermesi oldu. O zamandan hiçbir siyasi adım atılmamıştır. BDT, güncel siyasi olaylar hakkında zirvelerde hiçbir açıklama yapmıyor. Liderler sadece kendi aralarında bilgi alışverişi yapıyorlar, bu nedenle bu siyasi adım çabuk unutulacak ama Ukrayna için yeterince çok sorun yaratacak.

Bu Rusya'yla vize uygulaması konusu dolayısıyladır. Rusya ve Ukrayna arasında denge aynı değildir. İnsanlar Rusya'dan akrabalarını ziyaret ediyor ve Ukrayna'da çalışıyor. Bunlardan sadece 10'da biri gerçekleşiyor. Kuşkusuz onlar bununla kendilerini cezalandıracaklar. Minsk anlaşmalarını yerine getirmemek için böyle parlak siyasi adımlar gerekir.

Eurasia Diary: Çatışmaların büyük bir bölümü BDT'de cereyan ediyor, büyüyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

V.Jarixin: Aslında BDT'de sorunlar oldukça az. Onları çözmek gerekir, onlar zorlukla çözülür. Ama diğer yandan, bizi, BDT alanında bulunan bu sorunları çözmek istememizle eleştiriyorlar. Onlar bize, Kıbrıs'ta bu sorunu nasıl çözdüklerini göstersinler, Kosova ve Sırbistan arasında sorunu nasıl çözdüler? Yani bu tür sorunları çözmek o kadar da basit bir konu değil.

Bu dini çelişkiler, mültecilerin olması, sınırın bölünmesi ile ilgili konulardır. Bazen siyasetçiler anlaşmaya hazır oluyorlar ama insanlar hazır olmuyor.

90'lı yılların başlarında nükleer fizikçi gelip politikacı olunca, tarihte kimin suçlu olup olmadığını bulmak istedi. Sonra anladı ki, siyaset nükleer fizik değil, her tarafın kendine göre haklı olduğu noktalar var.


Röportaj: Seyran Abbaszade

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...