• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


Barışa ve normal yaşama doğru can atan Tunus - Özel

Röportaj

A- A A+

Kaci yüksek statülü bir gazeteci ve Tunus'ta yaşıyor. Onun uluslararası çatışmalar ve bu bölgede yaşanan terörizm konularında büyük tecrübesi var. Bu nedenle, Eurasia Diary olarak Tunus'ta oluşan durumla ilgili Kaci’yle sohbet gerçekleştirdik.

Eurasia Diary: Şu anda Tunus’ta yaşıyorsunuz. Tunus IŞİD tarafından keskin biçimde hedefe alındı. Burada deniz kenarında yabancı turistlerin olduğu yere kanlı saldırı yapıldı. Tunus'ta şimdi durum nedir?

Kaci Racelma: Tunus'ta Bardo Müzesi'ne ve Sousse turizm noktasına düzenlenen saldırı geçmişin bir parçasıdır. Tunus hükümeti ülkede barış ve istikrarın yeniden başlaması için çalışıyor, ciddi güvenlik önlemleri görülüyor. Cezayir’de yaşananlar izleniyor. Cezayir’in güvenlik hizmetleri de Tunus'a yardım ediyorlar.

Eurasia Diary: Kamu, Tunus sınırlarında kontrolü ele alabilmiş durumda mı?

Kaci Racelma: Evet kontrolü ele aldı. Mevcut durum Libya'yı olumsuz etkiliyor. Libya'da bazı terör örgütlerinden olan teröristler ve cihatçılar Tunus'a kaçtı. Cezayir ve Tunus güvenlik güçlerinin birlikte yürüttüğü operasyon kötü durumların önüne geçiyor. Örneğin, Sousse, Hamas ve Tunus başkentinde turistlerin sayısı artıyor. Bu nedenle, Tunus'u tercih eden turistlerin hayatlarını korumak için seferber olmalıyız.

Eurasia Diary: Tunus'tan Avrupa'ya geçen mültecilerin durumu ne yerde? Koşullar hala kötüleşiyor mu?

Kaci Racelma: Eğer çeşitli alanlarda durum gittikçe kötüleşiyorsa, Avrupa'ya koşanları durdurmak mümkün değildir. Tüm bu bölgelerde - Cezayir, Tunus ve Libya'da gittikçe ekonomik durum kötüleşiyor ve böyle ekonomik koşulların olduğu bölgelerden insanlar kaçmak istiyorlar.

Eurasia Diary: Gazeteci ve güvenlik konularında uzman gözüyle baktığınızda, sizce Tunus hükümetinin ve halkının Tunus için yaptığı en büyük çağrılar nelerdir?

Kaci Racelma: Tunus hükümeti tüm enerjisini egemen devlet kurmak için seferber ediyor. Akdeniz'in güneyinde yer alan ülkelerden gerekli uluslararası ekonomik durumun üstesinden gelmeye çağırıyor. İnsanların rahat yaşayacağı bir ülke kurmak için seferber olmalarını gerektirir.

Eurasia Diary: Yerel cihatçı gruplar ve IŞİD’in bir parçası olan gruplar kimlerdir? Bu konuda bilginiz var mı?

Kaci Racelma: Evet, biz bilmeliyiz ki, cihatçılar genel olarak, göçmen politikasına bağlıdır. Ayrıca, onlar arasında çok zekileri, savaş ve cihat alanında iyi deneyimleri olanlar var. Bu yüzden de onlar yeni durumun üstesinden hızla gelme olanağına sahipler. Örneğin, Amerika ve Batı ülkeleri bu örgütü parçalamak için saldırılara başladı. Kısa bir zamanda onlar küçük gruplara bölünmüş durumdalar ve onlar Güney arazilerde bulunan liderlerine tabiler. Düşmanlarının onlara ciddi kontrol etmesine rağmen, Sudan, Cezayir gibi komşu ülkelere gidiyorlar. Onların stratejileri var, bu durumların üstesinden gelmeye yeterince güçleri var.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...