• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


"Çatışmaların çözümlenmesi ve mülteci sorunu yeni BM Genel Sekreteri'ni bekliyor" - Özel

Röportaj

A- A A+

“Ben Antonio Guterres’in seçileceğinden emindim” – Eurasia Diary, Portekiz Ulusal Ajansı’nın Erasmus Projesi Eğitmen Havuzu öğretim üyesi Vitor Ricardo dos Santos Mendes ile özel röportaj gerçekleştirdİ.

Avrasya Günlüğü: Antonio Guterres, eski Portekiz Başbakanı, bir sonraki BM Genel Sekreteri olacak. Portekiz vatandaşı olarak, bir sonraki BM Genel Sekreteri’nin bir Portekizli olacağını düşünüyor muydunuz?

Vitor Ricardo Dos Santos Mendes: Diğer adayları gördükten sonra Antonio Guterres’in doğru kişi olduğundan yüzde 99 emindim. Mülteciler, şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük sorun ve ben, mültecilerle deneyimleri dikkate alındığında, Antonio Guterres’in en önemli aday olduğuna kesin emin oldum.

Avrasya Günlüğü: Kişiliği göze alındığında, Antonio Guterres’in nasıl bir kişilik olduğunu düşünüyorsunuz?

Vitor Ricardo Dos Santos Mendes:  Bildiğiniz gibi, Antonio Guterres 15 yıl önce Portekiz Başbakanı oldu. Tüm politikacılar kendi kişiliklerini az-çok değiştirmeye çalışıyorlar ve bazen biz bile onların kişiliğini tam  olarak anlamıyoruz. Ama o herkese çok ikna edici ve nazik bir kişi olduğunu göstermeye çalıştı. Ben onun çok arkadaş canlısı olduğunu göstererek hedeflerine ulaşmaya çalıştığını düşünüyorum.

Avrasya Günlüğü: Antonio Guterres’ten beklentileriniz nelerdir?

Vitor Ricardo Dos Santos Mendes: Ben Antonio Guterres’in bir sonraki BM Genel Sekreteri olarak atandığına çok sevindim. Beklentilerimiz, tüm BM Genel Sekreterlerinden olduğu gibi dünyada çatışmaların ve mülteci sorununun durdurulmasına çalışmaktır. Antonio Guterres’in de bu konuda çok iyi deneyimlerinin olduğunu düşünüyorum. Bunun sadece bir kişinin görevi olmadığını biliyoruz ama en azından o, devletler arasında önemli anlaşmalara varılmasına yardımcı olabilir. Ben gelecek için oldukça ümitliyim.

Avrasya Günlüğü: Sizce, Guterres, dünyada durumun bu kadar kötü olduğu bir ortamda BM’nin karşılaştığı sorunlarla nasıl başa çıkılabilir?

Vitor Ricardo Dos Santos Mendes: Onun bütün sorunlarla başa çıkması çok güzel olur ama biz bir kişi tarafından çözülmesi mümkün olmayın sorunların var olduğunu biliyoruz. Örneğin, Kırım'daki konular. Ayrıca, hala Ermenistan ile Azerbaycan arasında sorunlar var. Suriye'de ve Afrika'da büyük bir sorunlar yaşanıyor. Ben onun şimdi en önemli sorunlara odaklancağını düşünüyorum. Düşünceme göre, o mültecilerle ve Suriye sorunuyla başlayacak. Bu ilk adım olacaktır.

Avrasya Günlüğü: İnsanların Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ’nin bir kadın olmasıyla ilgili çok güçlü beklentileri var. Bu konuyla ilgili sizin tutumunuz nedir?

Vitor Ricardo Dos Santos Mendes:  Benim için cinsiyet fark etmez. Biz doğru yerde doğru kişi arıyorsak, cinsiyet değil, kişi üzerinde odaklanmak zorundayız. Biz erkek ya da kadın değil, her zaman doğru kişi arıyoruz. Ben bu seçimin doğru olduğunu düşünüyorum.


Röportaj: Anastasia Lavrina

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...