• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


Musul Operasyonu ne zaman başlayacak? - Özel

Röportaj

A- A A+

Terör örgütü IŞİD'i Irak'ın Musul kentinden çıkarmak için başlanacak olan Musul Operasyonu'yla ilgili birçok iddialar ortaya atıldı. Operasyonun yakın zamanlarda başlanacağı söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha da ileriye giderek operasyonun başlangış tarhini 19 Ekim olarak açıkladı. Eurasia Diary, Musul Operasyonu'yla ilgili soruları Kerkük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şemsettin Küzeci'ye yöneltti. Küzeci, Türkiye'yle-Irak yönetimleri arasında son dönemde yaşanan söz savaşları, ayrıca ilerki dönemde Musul'da yaşanacaklarla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Irak'ta şu anda tam olarak neler yaşanıyor? Erdoğan, Musul Operasyonu'nun başlangıç tarihini 19 Ekim olarak ifade etmişti. Operasyonun başlayacağı gün belli mi, Erdoğan’ın 19 Ekim tarihini işaret etmesinin nedeni nedir?

Irak’ta şu anda yaşananlar bir IŞİD’ı temizleme operasyonu. Başbakan İbadi, İran’ın her söylediğine uyarak onların çizdiği yol haritasını uygulamaktadır. Ancak ABD, Rusya ve Türkiye’nin bölgeye ilgisi tüm planları altüst ediyor.

Musul operasyonu önümüzdeki ayda başlayacak gibi gözüküyor. Ancak Bağdat ile Ankara arasında anlaşmazlık, operasyonu gün geçtikçe geciktiriyor. Ayrıca, ABD’de Kasım ayında yapılacak olan Başkanlık seçimi, belki de operasyonun bu yıl içerisinde yapılmasına engel olabilir. Nitekim, ABD ve Müttefik güçleri Ortadoğu’da hiçbir zaman kışın ortasında savaş yapmaz. 1. Körfez savaşı ve 2. Körfez savaşları Şubat ve Mart aylarında yapılmıştır. Tahminim şu ki, Musul Operasyonu da yeni yılda başlayacak gibidir.

Operasyonun çok aşamalı olması bekleniyor. Peki, IŞİD Musul'dan düşer mi? Bu operasyon ne kadar sürer?

IŞİD, elbette Musul’dan çıkar. Nihayet, Suriye’nin kuzeyine yerleşir. Orada bir koridor söz konusudur. Aslında, Suriye ve Irak, IŞİD sonrası bölünmeye gidecektir ve IŞİD sonrası Irak’ta bir iç savaş sinyali verilmektedir. IŞİD ile işbirlikçilere karşı Şii milisler ve Haşdi Şabi, bu Sünni kesime karşı kin ve nefret beslemektedirler. Bu da bir mezhep kavgası ve çatışmasına yol açabilir. Musul Operasyonu süresi ve bölgenin parçalara bölünmesi belki aylar, yıllar sürebilir. Yani, Ortadoğu yeniden şekillenecektir. Bölgede bir Kürt devletinin inşası konusu kaçınılmaz gibidir.

Kerkük konusu ortada hem IŞİD sonrası için hem de Kürt devleti karşısında büyük bir pürüzdür. ABD, Kerkük’ü ne Kürtlere, ne Türkiye’ye, ne de İran’a bırakır. Bağımsız özel statü vermek niyetindedir.

Operasyona Haşdi Şabi milislerinin katılımına izin verilmeyeceği söyleniyor, bunun ne kadar faydası veya zararı olur?

Musul Operasyonunda Haşdi Şabiye izin verilmez. Ama IŞİD’e karşı başka bölgelerde Rumadi, Tuzhurmatu ve Diyala gibi bölgelerde Haşdi Şabi çok yararlı olabilir, aktif ve etkin rol alacaktır. Musul’da ise faydası olmaz.

Irak'ın son dönemde Türkiye'yle Musul konusunda yaşadığı sıkıntılarla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Karşılıklı diplomatik atışmalar iki devletin ilişkilerini hangi noktaya götürür?

Irak hükümeti Türkiye’nin politikasını anlamıyorlar. Halbuki, Türkiye Irak’a karşı her zaman iyi niyet politikasını benimsemiştir. Ancak karşılıklı açıklamalar durumu daha da gerginleştirmiştir. Türkiye Musul ve Telafer halkına destek olmak istiyor. Bölgede varoluşu hem Barzani, hem de Musul halkı tarafından istenilerek ve Bağdat'ın onayı ile askeri üssü açmıştır.

Önümüzdeki günlerde hem Türkiye, hem Bağdat tarafından daha sıcak gelişmeler yaşanacak. Zaman zaman tansiyon yüksek bir şekilde tırmanacak. Bağdat - Ankara gerginliği Sünnileri mutlu ediyor. Ancak İran bölgede sakin ve aktif olarak bir siyaset uyguluyor. Bu da bütün dengelerin altüst olduğunu göstermektedir.


Röportaj: Mirali Mirhaşimli

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...