• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Aralık, Cumartesi


Ingeborg Breiners: "BM, üye devletlerin izin verdiği kadar güçlü"

Röportaj

A- A A+

Kongrede dünyanın ünlü siyasetçileri, gazetecileri, Nobel Barış mükafatçıları katılırlar. Bunlardan biri de ingeborg Breinersdir. O, UNESCO eski müdürü, Uluslararası Barış Bürosu'nun (BSB) Eşbaşkanı. İ, Breiners'in "Eurasia Diary" ye röportajı:

Eurasia Diary: 6 senedir Uluslararası Barış Bürosunda çalışıyorsunuz. Uzun yıllardır bu organizasyona kendini adayan bir insan olarak kurumdan beklentileriniz nelerdir?

Ingeborg Breiners: Sadece 6 yıl içinde değil, 10 yıl boyunca Uluslararası Barış Bürosunda burada çalışmak benim için büyük bir onurdur. 2 yıl başkan ve 7 yıl eşbaşkan olarak görev yaptım. UBBnin yetkilisi olmak çok güzel, çünkü biz savaşsız dünya görmek istiyoruz. Ben yapılan konferansla ilgili çok iyimser düşünce deyim. Çünkü biz bu çok ortak edindik. Burada BM yetkilileri, milletvekilleri, sendikalar ve kadın örgütleri, dini figürler var. Gerçekten de, Barış Hareketinin kısıtlı imkanları bizim istediğimiz gibi dünyayı değiştirmeye yetmiyor.Ama bu etkinlik beni iyimser olmaya çağırıyor. Çünkü burada çok ortağımız var ve hepsi savaştan, silahtan korkuyorlar. Biz tüm kaynaklarımızı burada paylaşıyoruz, fikirlerimizi insanlara iletiyoruz. Elbette siyasetçilerin ve siyaset uzmanlarının kararın çok önemli. Onlar düşüncelerini değişiyorlar. Bu yüzden ben de iyimserim.

Eurasia Diary: BM kimyasal silahlarla mücadelede aciz görünüyor. Sizce burada sorun nedir?

Ingeborg Breiners: Problem şu ki, üye devletler bunu istemiyor ve BM, üye devletlerin izin verdiği kadar güçlü. Bu nedenle, üye devletler kendi görüşlerini değiştirmelidir. Bugün iyi bir şu ki, en azından burada görev yapan bir ülke savaş ve nükleer silaha karşı çıkıyor ve askeri harcamaların azaltılmasını konuşuyor. Biz her ikisini yapmalıyız. Kazakistan bunu yaptı. Kazakistan ülke için önemli işler yapmaya hazır. Bu nedenle BM bütçesinin ne kadar az olduğunu dikkat etmeliyiz. 1 yıl içinde askere harcanan malzemeyle BM 615 yıllık bütçesini doldurabilirsiniz. Eğer bunun bir anlamı yoksa, BM ne yapabilir ki?


Röportaj: Fazilet Samedova

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...