• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Aralık, Cumartesi


Holger Güssefeld: Süper güçler askeri sanayide lider olmak istiyorlar

Röportaj

A- A A+

Uluslararası STK, Dünyanın Geleceği Konseyi projesinin danışmanı Holger Güssefeld Eurasia Diary’e demeç verdi.

Eurasia Diary: Uluslararası Barış Bürosu (IPB) Dünya Kongresi 2016 açılış töreni yapıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Holger Güssefeld: Ben bu olayın organizatörü olarak çok heyecanlıydım. Etkinlik başarılı oldu. Biz onun sonucunu bekleyeceğiz. Umarım, bu etkinlik dünyada barış hareketine belli ivma kazandıracak.

Eurasia Diary: Sizin bir organizatör olarak dünyaya mesajınız nedir?

Holger Güssefeld: Ben tüm dünyanın, sivil toplumun uyanması gerektiğini, siyasetçilerin, dünya toplumunun nükleer silah istemediklerini kanıtlamasını istiyorum. Bu bizim temel mesajımızdır. Ben, sivil toplum olmadan politikacılar için bunun sonuç vermeyeceğini düşünüyorum.

Eurasia Diary: Burada nükleer silah karşıtı bir çok söylevler oldu. Sizin beklentileriniz neler olacak?

Holger Güssefeld: Bu sonuçlar dört gün boyunca, etkinlik süresince kendini gösterecek ve konferans sonrasında biz sonuçları tüm dünyaya ulaştıracağız. Nükleer karşıtı fikirler sosyal medya aracılığıyla genişçe yayılıyor. İnsanlar sosyal ağlara - Facebook, Twitter’e fotoğraflar atıyor ve tüm dünyayla paylaşıyor. Bu da eylemin nasıl büyük olmasının göstergesidir. Umarım, bunu yapan yalnızca bizler değiliz.

Eurasia Diary: Süper güçler neden silahlara çok para harcıyorlar?

Holger Güssefeld: Onlar askeri sanayinin gelişmesine istiyorlar. Bu sanayi ile uğraşan şirketler silah üreterek büyük gelirler elde ediyorlar. Muhtemelen, onlar süper güçlerin lideri olmayı çok seviyorlar ve böylece, onlar kendilerini iyi hissediyorlar, etkili oluyorlar. Örneğin, Putin ve Obama, ayrıca başkaları süper güç olmayı çok seviyorlar.


Röportaj: Fazilat Samedova

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...