• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Ekim, Perşembe


Ünlü Meksikalı gazeteci Olivier Acuna ile röportaj - "Mafya tarafından kaçırıldım, tehdit edildim"

Eurasia Diary
A- A A+

Eurasia Diary, Meksika'da uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu suçlarıyla ilgili raporlar hazırlayan gazeteci Olivier Acuna'dan özel röportaj aldı. O, kaçırıldı, tehdit edildi, tutuklandı. Şu an Meksika'da yayın yapan El Caribe haber sitesinin Genel Yayın Editörü.

Eurasia Diary: Bir politika uzmanı olarak Meksika'daki mevcut siyasi durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olivier Acuna: Enrigue Pena Nieto'nun iktidarda olduğu süre, onun ülkeyi yönetmek potansiyelinin büyük olduğunu gösterdi. O, Meksika hükümetini 80 yıldır yöneten Devrim Toplum Partisi'nin (Partido revolucionario Institucional-PRI) lideri. Son iki dönemde ise 2000 ve 2012 yılında bu parti Meksika'nın en güçlü siyasi örgütü oldu. Ama şimdi Enrigue Pena Nieto, yolsuzluğa karıştırıldı. O, uyuşturucu mafyasından para almakla suçlanıyor. Büyük yolsuzluk suçlamaları büyük yankı doğurdu. Onun en büyük başarısızlık kararı ise Donald Trump'ı Meksika'ya davet etmesi oldu. Trump'ın Müslüman ve göçmen karşıtı tutum sergilemesini herkes biliyor. Herkes Enrique'den Trump'ı Meksikalılara karşı seslendirdiği fikre göre, özür diletmesini bekliyordu. Ama Enrigue bunu yapmadı. Ben, onun bu saatten sonra önünün kapandığını söyleyebilirim. Bundan sonra tüm uzmanlar, onun 2018 yılı seçimlerinde mağlup olacağını söylüyorlar.

Eurasia Diary: Donald Trump'ı Meksika'ya davet etti diye mi? Trump'ın da önerdiği gibi o, Meksika ve ABD arasındaki ilişkilerin iyileşmesini istiyordu.

Olivier Acuna: Ben ilişkilerin iyileşeceğini sanmıyorum. Ben, Donald Trump'in İngilizlerin göçmenleri önlemek için Brexit oylamasından ilhamlandığını düşünüyorum. O ABD'nin de aynı adım atmasını destekliypr. Halen Enrigue'nin onu Meksika'ya davet etmesi konusu açık değildir.

Eurasia Diary: Genel olarak, Meksika'da uyuşturucu ticareti ve yolsuzluğu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olivier Acuna: Yasadışı uyuşturucu trafiği uzun bir süredir, sorunlu konu olarak kalıyor. Geçmişe oranla artık bu hal daha çok sosyal önem taşıyor. Uyuşturucu ticareti gittikçe dünyada güçlenmektedir. Ben 1997 yılının sonlarından itibaren uyuşturucunun yasadışı dolaşımını incelemiş, araştırmış birisiyim. Benim düşünceme gore, hapların yasadışı dolaşımı hükümeti hep çok fazla etkiledi. Aslında, ben yazdığım kitap hükümet tarafından düzenlenmiş organize suç hakkındadır, hükümetin uyuşturucu ticareti ilişkilerinden bahsediyor. Hükümet her zaman organize suçlarla ilgili konuların arkasında durdu.

Eurasia Diary: Uyuşturucu ile ilgili konular siyasetçileri nasıl etkiliyor?

Olivier Acuna: Bizde ilaçların yasadışı dolaşımı ile uğraşan siyasetçiler çok fazla. Biz ilk olarak, Sonora'nın eski valisi Mario Fabio Beltrones'den başlayabiliriz. Geçenlerde iktidar parti RPİ'nin başkanı, başkanlık kampanyası için dünyada 1 numaralı uyuşturucu ticaretiyle uğraşan kişi olan Joaquin "El Chapo" Gusman'dan doğrudan yüz milyonlarca dolar aldığını itiraf etti. Demek, ki Meksika, uyuşturucu pazarlamacıları tarafından yönetilen uyuşturucu devleti.

Eurasia Diary: Siz bir gazeteci olarak mesleğinizde tehlikelerle karşılaştınız mı?

Olivier Acuna: Tabii ki, burada gazeteci olmak çok tehlikelidir. Ben kendim de uyuşturucu pazarlamacıları tarafından kaçırıldım ve işkenceler gördüm. Hükümetle uyuşturucu pazarlamacıları arasında ilişkileri yansıttığıma göre, 2006 yılında 20 ay hapis yattım.


Malik Ayyub Sumbal

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye