• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


Nesrin Hattak: Afganistanlı mültecilerin geri dönüş süreci adil şekilde yapılmalıdır.

Eurasia Diary
A- A A+

 Pakistan'da Afganistan'daki savaş durumundan sonra Pakistan'a yüz tutmuş 1,6 milyondan fazla Afganistanlı mülteci yaşıyor. Günümüzde Pakistan Afganistan'ı terk etmiş vatandaşların geri dönüş sorununu çözmek üzere. Günümüzde Pakistan hükümetinde ülkedeki Afgan mültecilerle ilgili sorunu çözmek için bir çok tartışmalar yapılmaktadır. Avrasya Günlüğü Pakistan'da önde gelen siyaset adamlarından biri olan hanım Nesrin Hattak ile sohbet etti. O, Gaumi Vatan Partisi üyesi ve Nesrin Hattakın önemli sosyal iş tecrübesi var.

Nesrin hanım, Dünya Bankası'nda ve diğer başka uluslararası insani ve yardım kurumlarında önemli görevlerde çalışmıştır.

Avrasya Günlüğü: İlk önce şunu sormak isterim ki, şu anda Pakistan'daki Afgan mültecilerin ve onların geri dönüşü ile ilgili durum nasıl? Bu süreç, Dünya Bankası mülteci ve göçmenlerle ilgili projesinin bir üyesi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nesrin Hattak: Böyle bir önemli konuda soru verdiğiniz için teşekkür ederim. Aslında, Pakistan dünyada mülteci ve zorunlu göçmenlerin sayısının 35 milyon olması ile ilk basamaklardan birinde duruyor. O zaman, Birleşmiş Milletler Mülteci ve Zorunlu Göçmenlerle ilgili Ajansı'nın üyesi olarak, ben Afganistan'da sosyal durumun iyileştirilmesinin temelini koymak için bu durumu derinlemesine inceledim. Pakistan kapılarını Afganistan'ı terk etmiş vatandaşlara açtı. Fakat, dikkatinize sunmak istediğim çok önemli bir şey var ki, çok sınırlı sayılı kaynaklar onlara bacardığımız kadar maksimum seviyede misafirperverliğimizi gösterdik. Şu anda, BM mülteci ve göçmenlerle ilgili zirve yapılıyor ve bizim dikkat merkezimizde olan Pakistan'daki nüfusun önemli derecede az olmasına rağmen, 2,5 milyon insanın Pakistan için büyük rakam olmasıdır. Benim üye olduğum parti olan Gaumi Vatan Partisi Başkanı, sözkonusu geri dönüş sürecinin adil şekilde çözümü için doğru stratejiler geliştirilmelidir.

Çünkü Afgan mülteciler burada uluslararası anlaşma uyarınca yaşıyor ve biz bu süreci Pakistan'ın adına zarar gelmemesi için hayata geçirmeliyiz. Ben çok güzel anlıyorum ki, BM mültecilere 200-400 dolar arası burs veriyor. Bu tamamen farklı bir şeydir, fakat bir halk olarak biz, bu sorunu kendimize yakışan şekilde çözülmeliyiz.

Diğer önemli konu, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin vurgulanmasıdır. Benim üye olduğum partı, dostane ilişkilerin karşılıklı ve derin güven duygusuna dayalı olduğunu düşünüyorum. Bu güven eksikliği ise genel bölge için arzu edilen bir durum değildir. Daha da önemlisi, ben, kamplardaki yaşamın hiç de güzel olmadığını ve tüm mültecilerin insan doğasına özgü olan hislerle yaşamalıdır.

Avrasya Günlüğü: Afgan mültecilerin geri dönüşünün adil yolla çözümü konusunda konuşuyorsunuz. Pakistan'ın bu konuyla ilgili planı nedir? İslamabad'da mültecilerin geri dönüşü ile ilgili görüşler yapıldı mı?

Nesrin Hattak: Evet. Siyasi partilerin yöneticilerinin ve temsilcilerinin genel olarak bu konuya odaklanan ve gündemde olan görüşmeleri yapıldı. Bir alıştırma zamanında ödenmesi durumunda bilmemiş ve hükümet bu görevin yerine getirilmesi için bir tarih belli ederek geri dönüş sürecinin devam ettirilmesinde hiçbir eksikliğin kalmamasına çalıştı. Aynı zamanda, devlet kendi görevini yerine getiriyor ve Afgan mülteciler mallarını ve diğer eşyalarını geri dönüş sürecinin bir parçası olarak satıyorlar.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye