• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
19 Ekim, Çarşamba


Balkanlar'da sosyal ve ekonomik durum - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Avrasya Günlüğü, Dr. Mesut İdris ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Sosyal Bölümler Profesörü ve Siyaset Bilimi uzmanı İdris, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde çalışıyor.

O, bölgedeki Balkanlar'ın mevcut durumu ve diğer çatışmalarla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Avrasya Günlüğü: Siz Medeniyetler, Hukuk ve Törebilim Karşılaştırmalı tarihi profesörüsünüz ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi dersleri veriyorsunuz. Balkan bölgesini şu an için nasıl nitelendirirsiniz?

Dr.Mesut İdris: Balkan bölgesi çok farklı din ve etnik grupların oluştuğu bir yarımadadır. Örneğin, Kosova'da Arnavut nüfus çoğunluğa sahip, ancak burada Sırplar, Türkler ve Romen azınlıklar da mevcut. Dolayısıyla, öğrencilere yönelik programlar tasarladığınız zaman ayrımcılığın yaşanmamasına dikkatli etmek zorundasınız.

Avrasya Günlüğü: Balkanların iç siyasi durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr.Mesut İdris: Siyasi partiler Balkanlar'da önemli bir rol oynamaktadır. Eğitimde bahsettiğim gibi, siyasi partiler de, bölgedeki tüm etnik gruplara uygun bir politika çizmek zorunda. Kamu yararı, sosyal güvenlik ve sağlık sorunlarının ciddiye alınması gerekir.

Genellikle, biz Balkan bölgesinin yanı sıra Slovenya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Arnavutluk'ta ciddi ekonomik sorunlar ve siyasi partilerin etkisiz çalışmaları nedeniyle uygunsuz servet dağılımını görebiliriz.

Avrasya Günlüğü: Balkan devletlerinin Müslüman nüfusunda Vahhabiliğin geniş bir şekilde yayıldığını düşünüyor musunuz?

Dr.Mesut İdris: Balkanlar'da, diğerlerinin yanı sıra, bu kesim iki yere bölünüyor: Selefilik ve Vahhabilik. Her iki hareket de komünizmin çökmesinden çok önce gelişti. Sovyetler Birliği çöktü ve hemen sonra, farklı akımlar meydana geldi ve kendi ideolojilerini sadece Yugoslavya değil, aynı zamanda Bulgaristan ve Arnavutluk'ta yaymaya başladı. Onlar, kendi kurumlarını  - Medias'ı kurdu ve halen yerel dillerde kitaplarının dağıtımına devam ediyor.

Balkan ülkelerinin her birinin kendi İslami toplulukları mevcut ve onlar her biri devlet düzeyinde kontrol ediliyor, ancak her biri İslami din toplulukları sınırlara verilen sınırlar içinde faaliyet göstermek zorundalar, aksi taktirde mahkeme karşısına çıkmalı olacaklar. Şu anda bu bölgede en önemli konu, şimdi IŞİD ile de bağlantısı olan Takfiri denilen hareketin yayılmasını önlemek.

Avrasya Günlüğü: Balkanlar'da IŞİD tehlikesini hangi derecede görüyorsunuz, böyle bir tehdit var mı?

Dr.Mesut İdris: Genellikle, insanlar, özellikle de gençler ekonomik sorunlar nedeniyle IŞİD'e katılmaya karar veriyor. Böyle vakalara Kosova, Bosna ve Makedonya'da rastlanıyor. Ama gençlerin IŞİD'e katılmasını önlemek için uluslararası toplum ile güçlü bir işbirliği oluşturuluyor.

Avrasya Günlüğü: Balkan ülkelerinin birbirlerinden kopma olasılığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Dr.Mesut İdris: Balkan devletlerinin birbirlerinden kopma olasılığı, sadece yabancı güçlerin buna ilgilisi olursa mümkündür. Aksi takdirde, tüm devletler şimdi olduğu gibi birleşik olacaklardır.

Avrasya Günlüğü: 2012 yılından sonra Türkiye, Arnavutluk ve Makedonya arasındaki ilişkileri nasıl görüyorsunuz?

Dr.Mesut İdris: Türkiye'nin Arnavutluk, Makedonya ve Kosova ile çok güçlü ilişkileri vardır. Şimdi, Türkiye'de 4,5 milyondan fazla Arnavut var. Balkan ülkelerinin liderleri, genellikle Türkiye'deki tüm önemli etkinliklere davet ediliyor. Örneğin, son dönemde, Makedonya Cumhurbaşkanı Türkiye'de yeni inşa edilmiş Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış töreninde yer aldı.

Avrasya Günlüğü: Sırbistan'ın güney-batı bölgesinde şu anki durumu nasıl görüyorsunuz?

Dr.Mesut İdris: 2006 yılında Karadağ bağımsızlığını ilan ederken bölge 2 bölüme ayrıldı. Bir kısım Sırp merkezi hükümet tarafından kontrol edilmesini istiyor. Diğer bir kısım ise Bosna'ya yakın olmak isiyor. Ama aynı zamanda, üçüncü bır kısım da var ki, onlar da özellikle, ekonomi açısından bağımsız olmak istiyor.


Röportaj: Malik Ayyub Sumbal

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye