• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


"Zorunlu göçün ana nedeni küresel çatışmalardır" - Dünya Barış Günü röportajı

Röportaj

A- A A+

Avrasya Günlüğü ile yaptığı özel röportajda, Azerbaycan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi MR Furio De Angelis, Dünya Barış Günü ile ilgili düşüncelerini paylaştı. O mülteciler, çatışmalar ve onların çözümü, mevcut mülteci krizi, göçmenlerin kendi vatanlarına geri gönderilmesi dahil olmak üzere birçok konuda açıklamalar yaptı.

Avrasya Günlüğü: Siz Afganistan, Türkiye, Sudan ve Kenya gibi dünyanın savaştan zarar görmüş bölgelerinde hizmet ettiniz. Bu bölgeler arasında herhangi bir karşılaştırma yapabilir misiniz?

Furio De Angelis: Evet, farklı mülteci koşullarını karşılaştırmak çok zor. Ancak, benzerlikler olduğunu söyleyebilirim. Bunlara mülteciler ve zorunlu göçmenlerin yardım ihtiyaç duymasını örnek gösterbiliriz. Bunun yanında, onların sorunlarının anlaşılması ve ilgi, destek ve kaynakları harekete geçirmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak da önemlidir. Aksi takdirde, insan hakları ihlali, savaş, şiddet, zulüm nedeniyle tüm dünyada insan ihtiyaçları ve insan acıları yaşanmaya devam edecektir.

Avrasya Günlüğü: Birleşik Milletler Mülteci Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) mültecileri Avrupa Birliği sınırları dahilinde barınmakta tamamen başarısız oldu demek doğru olur mu?

Furio De Angelis: Avrupa'da mültecilerin gelişiyle kesinlikle ciddi bir kriz yaşandığını söylemeliyiz. Bizim bahsettiğimiz, krizin üstesinden gelmek değil, kaynaklar yaratmakla, planlar kurmakla, göçmenlerin bütünleşmesini sağlamakla sorunu ele almaktır, Biz kesinlikle Avrupa ülkelerinin bu çağrımıza karşılık vereceğine ümit ediyor ve bekliyoruz.

Avrasya Günlüğü: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi olarak küresel çatışmaları nasıl değerlendirirsiniz?

Furio De Angelis: Küresel çatışmalar insanların zorla yerlerinden edilmesinin ana nedenidir. Tabii ki, doğal afetler gibi sebepleri de inkar edemeyiz. Ama BMMYK temsilcisi olarak ben, dünyada savaş, çatışma ve işkenceler nedeniyle zoraki olarak yerinden olan 65 milyon kişi olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bunlardan büyük kısmı da büyük uluslu devletlerin insanları. Bu sepepten de, savaş ve çatışmaların aradan kaldırılması zorunlu göçün çözümü için önemli bir adım olacaktır.

Avrasya Günlüğü: Mülteci krizi sonrasında küresel sorunu nasıl değerlendirirsiniz?

Furio De Angelis: Mültecilerin çatışmaların nedeni olduğu bir gerçektir. Süreci adil şekilde ele almazsak, kalıcı bir çözüm bulamayız, Çatışmaya hitap etmek, mültecilere kendi evlerine döndürmek onların sorunlarını ortadan kaldırmak için en iyi seçenektir. Yani, bu siyasi irade kesinlikle önemlidir ve onunla başa çıkabilecek yeterince uluslararası işbirliği vardır.

Avrasya Günlüğü: Peki BMMYK, mültecilerin yeniden evlerine dönmesi için hangi kriterler belirledi?

Furio De Angelis: Yeniden yerleşim bazı özel durumlarda mülteciler için çözümdür. Maalesef, bu kural sadece küçük bir kısım mütleci için geçerli. Dünyada 20 milyon mülteci var ama sadece 100 bin mülteci farklı bölgelerde sığınma alabildi.Bu yüzden, BMMYK ve sığınacak veren ülkeler küçük bir grup mülteciye sığınak vermek için işbirliği içinde çalışıyor.

Avrasya Günlüğü: Sizce savaş ve çatışma durdurma yerine yerleşim sağlamak tek çözüm müdür?

Furio De Angelis: Daha önce de belirttiğim gibi, savaş ve çatışmaların durdurulması mültecileri ve küresel göçmen sorunlarının çözümü için en önemli adım olacktır. Çünkü böylece, sorunun ana nedenini çözmek mümkün olur.

Avrasya Günlüğü: BM mülteciler ve göçmenler konusunda ilk kez bir zirve gerçekleştiriyor. Neden bu BM için bukadar önemli? Bu toplantıdan beklentiniz nedir?

Furio De Angelis: New-York Zirvesi çok önemli bir kilometre taşıdır ve gerçekten bu zirve küresel göç sorununu yansıtılması için çok önemlidir. Bu zirve nedeniyle bashettiğim sorunlar ele alınabilir ve çözüm getirilebilir.

Avrasya Günlüğü: Dünyadaki çatışmalar  barışçıl düzeyde nasıl çözülebilir?

Furio De Angelis: Bunlar, çok önemli konulardır. Bu sepepten,  Dünya Barış Günü'nde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, "barış sadece savaşın olmaması değil; barış aynı zamanda adil bir şekilde toplumu inşa etmek kapasitesidir” dedi. Biz hepimiz bu toplumun üyeleriyiz ve biz toplumumuzun geliştirmesi ve büyümesi için tüm olasılıkları değerlendirmeliğiz. Buna dayanarak, uluslararası toplumun sürdürülebilir kalkınma ve amaç edinmiştir. Eylül 2015 25 yılında 17 sürdürülebilir kalkınma hedefleri ulaşmak ve adil ve sürdürülebilir bir topluma ulaşmak amacıyla BM tarafından başlatılmıştır. Bunlar barış ulaşmak için yapı taşları olarak adlandırılır. Aslında, bugünün Dünya Barış Günü'nün teması barış için yapı taşları olduğunu. Bu fikre sürdürülebilir kalkınmayı ve golleri barış ve kalkınmaya dayalı yarının geleceği için yapı taşları olacaktır.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...