• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


Almanya'da yapılan eyalet seçimleri analizi - Ozan Ceyhun özel röportajı

Röportaj

A- A A+

Berlin'de haftasonu yapılan eyalet seçimlerinde Merkel'in partisi CDU ağır bir yenilgi aldı. Parti, 5 yıl önce yapılan seçimlere göre yüzde 5.2 oranında oy kaybederek yüzde 18.1'de kaldı. Seçimlerde birincisi sırada yer alan SPD'nin de oy oranı yüzde 23.1 olmasına rağmen? geçen seçimlere göre yüzde 5,2 oranında oy kaybetti. Eurasia Diary, Almanya'da yaşanan seçim sonuçlarını Avrupa Parlamentosu'nda Yeşilller Partisi (Die Grünen) ve SPD adına milletvekilliği yapmış olan Ozan Ceyhun'a sordu.

Sayın Ceyhun, ilk önce, seçimleri genel olarak nasıl nitelendirirsiniz? Nasıl geçti, kendi yorumlarınız nelerdir?

Ozan Ceyhun: Berlin’deki seçimlerden yola çıkarsak, Merkel seçimlerde kaybetse bile, bu sonuç federal seçimlerde bir Merkel mağlubiyeti anlamına gelmemeli. Çünkü eyaletlerde ortam daha farklı, insanlar eyalet politikalarına yönelik oy kullanıyorlar. Bu açıdan bakıldığında Merkel’in eyaletlerde oy kaybetmesi, özellikle sığınmacılar krizinden dolayı ona bir ceza olarak geri döndü diyebiliriz, yine de bu, federal seçimlerde onun kaybedeceği anlamına gelmez. 

Yalnız bu seçimlerde böyle bir sorun ortaya çıktı. Bu sorun da SPD ve CDU’dan ayrılan aşırı sağcıların toplandığı bir havuz konumuna gelen AfD’nin Almanya’nın her yerinde, eyaletler düzeyinde çift rakamlı oranlara  - yüzde11’lere - ulaşabilmesi ve federal parlamentoya girecek olmaları.

Peki, AfD’nin parlamentoya girmesi nasıl sonuçlar doğurur?

Ozan Ceyhun: Biz Türkler veya Türkiye açısından AfD’nin parlamentoya girmesinden korkulacak birşey yok. Almanya’nın zaten Türkiye, Müslüman düşmanlığı politikası izlediği bir dönemde AfD’nin mecliste olmasının çok daha kötü sonuçlar doğuracağı iddiasında bulunmak gibi bir şansımız yok. Kaldı ki, Cem Özdemir’in Ermeniler konusunda yaptıklarını anlatmama gerek bile yok. Cem Özdemirler oturacağına AfD’li Alman faşistler otursun diyecek hale geldik. AfD, SPD veya bir başkası otursun, hiçbir şey farketmiyor.

Genel olarak mülteci politikası konuşuldu ama SPDnin ve Merkelin partisinin oy kaybetmesinin başka nedenleri var mı?

Ozan Ceyhun: Hristiyan Demokratlarla (CDU) Sosyal Demoktatların (SPD) ortaklaşa oluşturduğu ’Büyük Koalisyon’, doğal olarak şu anda sığınmacı krizinin faturasını ödüyor. Haklı olsun veya olmasın, sığınmacılardan kaynaklanan tüm sorunlar eyaletler tarafından federal politikaya yönlendirildi ve eyalet başbakanları da sorunlu olarak Merkel’i gösterdi.  Aslında, tüm bu konularda Merkel’e haksızlık yapılıyor ama politika böyle birşey. O yüzden de sığınmacı sorununda Merkel hedef tahtası oldu.

Ekonomik açıdan bakıldığında ise, Alman halkının Merkel’e nankörlük yaptığını bile söyleyebiliriz. Son yıllarda AB ülkelerinin çeşitli ekonomik sorunlarla boğuştuğu bir dönemde Merkel, Almanya’yı bir şekilde ekonomik açıdan ayakta tutmayı başardı, Almanya’da ekonomik kriz yaşanmadı.  Bir anlamda, bu partilerin oy kaybetmesinin ekonomik nedeni yok. Ama insanlar sığınmacı politikasına çok duygusal yaklaşıp yapmaya hakları olmayan  şekilde davranıyorlar.

Bu sonuçlar bir koalisyon oluşturur mu? Örneğin, Sosyal Demokratların, Sol Partinin ve Yeşillerin bir koalisyon oluşturacağı çok fazla konuşuluyor.

Ozan Ceyhun: Berlin eyaletinde bir koalisyon oluşturulma şansı kalmadı. SPD veCDU’nun toplam oranı yüzde 41, bu da koalisyon için yeterli değil. Sosyal Demokratların tek bir seçeneği var, o da Yeşiller ve Sol Partiyle birleşmesi. Bu da Müslümanlar, Türkiye ve Azerbaycan için  sorumlu bir durum. Bu, Ermeni iddialarının mecliste kabul edilmesini sağlayanların, PYD terör örgütünü destekleyenlerin Berlin’de iktidara gelmesi demek.

Bu gelişmelerin diğer Avrupa devletlerinde yaşanma olasılığını hangi oranda görüyorsunuz? Önümüzdeki birçok AB ülkesinde seçimler olacak. Almanya’da yaşanan bu değişim diğer Avrupa ülkelerinde yaşanabilir mi?

Ozan Ceyhun: Bunu eski demeçlerimde, yazılarımda da çok fazla söyledim.  AB, özellikle Fransa ve Almanya sığınmacılar konusunda Türkiye’yle doğru şekilde bir işbirliği yapmazsa, Suriye’de sığınmacıların yaşayabileceği tampon bölge yaratamazsa, Merkel zaten çok zorlanıyor, Hollande da Mayıs ayındaki seçimlerde kaybetmeye aday.

Sığınmacı sorunun çözümü Suriye’de. Barışın sağlanması yükümlülüğü var ama barış sağlanmadığı sürece de bu topraklarda onlar için güvenli alanlar yaratılmalı. TSK bunu zaten şu anda yapıyor, eğer işbirliği yapmak istenirse, PYD’nin boşalttığı bölgelerde sığınmacılar için tampon bölgeler yaratılabilir.


Röportaj: Mirali Mirhaşimli

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...