• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
31 Aralık, Cumartesi


Altınalan: Şu an için ABD, terör örgütü liderini koruyan ülke durumundadır

Röportaj

A- A A+

Türkiye Adalet Bakanlığı dün, Fetullah Gülen'in darbe girişiminin "emrini verdiği, komuta ettiği" gerekçesiyle ABD'den geçici tutuklanmasını talep etti. ABD'nin buna nasıl bir karşılık vereceği ise hala merak konusu. Eurasia Diary, ABD'nin Gülen konusunda nasıl bir yol izleyeceği, bu talebe nasıl bir cevap vereceğini Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan'a sordu. Altınalan'ın bu konuda yorumları şöyle:

ABD'nin Türkiye'nin talebine olumlu ya da olumsuz cevap vermesi, FETÖ liderine yönelik gelecekteki planlarına bağlıdır. FETÖ liderinin iade edilip edilmeyeceğini şimdiden tahmin etmek çok zor. Diğer taraftan ABD de iade etmemek için direniyor, ancak direnmeye devam eder mi? Bu onların çıkarlarına bağlı, eğer çıkarları bunu gerektirmiyorsa, etmeyebilir,...

ABD genelde taşeron olarak kullandığı maşaları, işleri bitince atar. Bunun içinde yeni planlar yapar, iade edecekse de ondan yine istifade etmeyi planlar. Şu an için ABD, terör örgütü liderini koruyan, teröre destek veren ülke durumundadır. ABD yönetimi, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı öldürmeyi planlamış ve bu planı uygulayan, halkını ve meclisini bombalayan, polislere, sivillere ve illegal emre itaat etmeyen askerlere kurşun yağdıran terör örgütünün başına sahip çıkmaya devam etmektedir.

 Aynı zamanda ABD, PKK'nın uzantısı terör örgütü PYD'ye açıkça destek vermekte, kesinlikle müttefik ülkeye yakışmayan politika izlemektedir. Böylece gücünün farkında olan Türkiye, başka müttefikler aramaktadır ve bu durum ABD'ye bir büyük darbe olacaktır.

Röportaj: Mirali Mirhaşimli

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...