• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Ocak,


"Türkiye, sadece Suriyeli göçmenler değil, diğer mülteciler için de transit ülke oldu"

Röportaj

A- A A+

Yunanistan'ın Bakü Büyükelçisi Dimitrios Tsoungas’ın Eurasia Diary’e demeci:

E.D .: Diplomatik kariyerinizde nerelerde çalıştınız?

D.T .: Artık, 33 yıldır diplomatik olarak çalıştığımı söyleyebilirim. Ülkemde 1983 yılında diplomat olarak seçildikten sonra birçok ülkede çalıştım. İlk önce, Yunanistan'ın Çin'deki Büyükelçisi olarak atandım. Şimdi ise, Yunanistan'ın Azerbaycan'daki büyükelçisiyim. Böylece, diplomat olarak bir çok farklı alanlarda faaliyet gösterdim ve bu benim ülke sınırları dışında beşinci görevim.

 

E.D .: Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ndeki geleceği açısından şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

D.T .: Yunanistan, Avrupa Birliği'nin en eski üyelerinden birisi. Biz 1981 yılından beri ittifaka üyeyiz.

Geçtiğimiz 35 yıl içinde AB genelinde şartlar ve talepler değişiyor, biz mümkün olduğunca yapıcı üye olduğumuzu sergilemeye çalışıyoruz. Yunanistan AB üyesi olmak üzere kazandığı meziyetlerin yanı sıra, yeteri derecede kayıplar da verdi. Evet, genel olarak 35 yıla bakıldığında sonucun olumlu olduğunu söyleyebiliyorum. Çünkü, dünyanın lider yedi ülkesi ile bir ailenin üyesiyiz. Bu kendini hem siyasi, hem de ekonomik anlamda yansıtıyor.

E.D .: Bütün dünyanın, özellikle Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı ve her gün çözümünde zorlandığı göçmen kriziyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

D.T .: Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Yunanistan aynı zamanda Türkiye’ye komşu ülke. Suriye çatışmasından sonra Türkiye, sadece Suriyeli  göçmenler değil, diğer  mülteciler için de transit ülke oldu. Kuşkusuz, Avrupa'ya kapı Yunanistan’dan geçiyor. Göçmen krizinin zararlarını yeterince gördük. Bu sıkıntıları özellikle, geçen yıl bir milyondan fazla mülteci ve göçmen kabul ettiğimiz zaman yaşadık. Elbette, çok ağır şartlarla karşılaştık ve maalesef komşu olan diğer Avrupa ülkelerinden dayanışma görmedik. Sorunlar hala devam etmekte. Fakat, Yunanistan bu krizin de üstesinden gelmek için kıyasıya çalışıyor.

Avrupa'daki partnlerimiz kendileri de bu konuda yükümlülük üstlenmişlerdi, 160 bin mültecinin kendi topraklarında kabul edecekler ama şimdiye kadar gerçek bir adım atmadılar.

E.D .: Bugün Yunanistan'da ne kadar göçmen yaşıyor ve onları sayılarına gore, geldikleri ülkelere gore sıralayabiliriz misiniz?

D.T.:- 1990 yılından bu yana Yunanistan yaklaşık bir milyondan fazla göçmen kabul etti. Geride kalan 25 yıl içinde bu göçmenler Yunanistan'da yaşadı ve çalışıyor. Bunların en az 300 bini şu anda Avrupa Birliği üyesi olan Doğu Avrupa'nın eski sosyalist cumhuriyetlerinden geldi. Son yılda ek olarak Türkiye üzerinden geçmekle, Avrupa'ya yönelen 900 binden fazla göçmen kabul ettik. Onların yüzde 55’i savaş bölgelerinden - Suriye, Afganistan ve Irak'tan olan mülteciler, geri kalanları ise iş ve barınak arayan ekonomik göçmenler. Bunlar da daha çok Afrika ve Asya'nın çeşitli ülkelerinden geliyorlar.

E.D.: Almanya, son açıklamasında göçmenleri Yunanistan’a geri göndereceğini söyledi. Bu konuda sizin tutumunuz nedir?

D.T.: Başbakan yardımcımız kendisi bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Almanya’nın bu sözlerinin gerçeklikten uzak olduğunu belirtti. Ben de bu demeçten farklı bir açıklama yapmayacağım.


Röportaj: Malik Ayyub Sumbal

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...