• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ağustos, Salı


"Gülen'in Mısır veya herhangi başka bir ülkeye kaçabilme ihtimali yok"

Eurasia Diary
A- A A+

ABD, Gülen’i iade edecek mi? Prof. Dr. Salih Yılmaz, Gülen’in Türkiye’ye iadesi ve darbe girişiminden sonra ABD - Türkiye ilişkileriyle ilgili Eurasia Diary’nin sorularını cevaplandırdı. Yılmaz, Gülen'in Mısır veya herhangi başka bir ülkeye kaçabilme ihtimalinin olmadığını söyledi.

Türkiye, ABD’den Fetullah Gülen’in iade edilmesini talep ediyor. ABD yönetimi ise belirli kanıtların gösterilmesi halinde Gülen’in iade sürecinin başlatılabileceğini söyledi. Ayrıca, Başbakan Yıldırım’ın buna cevap olarak “11 Eylül olaylarında ABD, teröristler için kanıt mı istedi?” demeci var. Sizce, ABD Gülen’i iade eder mi ve Türkiye, ABD’nin isteyeceği kanıtları sunabilecek mi?

Türkiye, FETÖ darbe girişimi sonrasında birçok darbeci askerin ve sivilin FETÖ ile bağlantısını tespit ederek kanıtlarıyla birlite ABD'ye sunmuştur. Yani aslında Türkiye'nin iadeye gerekçe olacak kanıtlar konusunda sıkıntısı bulunmuyor. Türkiye'de birçok kişi FETÖ lideri Gülen'in mutlaka iade edileceğine inanıyor. ABD ise bu işi zamana yayarak bir şekilde soğumasını istiyor. Fakat, Türkiye'de toplum bu konuda çok hassas ve eğer ABD, FETÖ lideri Gülen'i iade etmezse ilşkiler krize girecektir. Bu durumu ABD de biliyor. Bundan sonra FETÖ liderinin ABD’de kalma şansı bulunmuyor. Çünkü, ABD açısından kullanım süresi dolmuş gözüküyor.

Gülen’in Mısır’a kaçacağı iddiaları var. Mısır Başbakanı da böyle bir talep olacağı halde değerlendirebileceklerini söyledi. Bu ihtimalin ne kadar gerçekçi olduğuna inanıyorsunuz?

Duruma yine ABD açısından bakmak lazım. FETÖ lideri Gülen'in başka ülkeye kaçacağı birçokları tarafından sıkça dile getiriyor. Ancak  ben bunu mümkün olacağına inanmıyorum. Çünkü kaçması durumunda Türk toplumu suçlu olarak yine ABD'yi görecektir.

Peki bu olaylardan sonra iki ülke arasındaki ilişkiler nasıl olur?

ABD'nin özellikle son 1 yıl içinde Türkiye ile ilşkilerinin çok da iyi gittiğini söyleyemeyiz. Çünkü Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin terör örgütü olarak betimlediği PYD'yi terör örgütü olarak görmediğini açıklaması, Rusya-Türkiye krizinde Türkiye'ye yeterli destek olmaması, Suriye'deki krizde müttefik olmasına rağmen, Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate almaması krizi derinleştiriyor. ABD, bu şekilde politikalarını devam ettirirse Türkiye'yi kaybedebilir. Çünkü Türk toplumunun güvenini kaybetmek demek, ilişkilerinin de kötüleşmesi için sinyaldir.

Röportaj: Mirali Mirhaşimli

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye