• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
23 Temmuz, Cumartesi


MHP olağanüstü kurultay tartışmaları - "Kurultay gerçekleşirse oy oranı en az yüzde 100 artar"

Eurasia Diary
A- A A+

Eurasia Diary, Kurultay gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş ile özel röportaj gerçekleştirdi. Aydın Taş, MHP’de muhaliflerin kurultay isteğinin gerçekleşeceği taktirde nelerin yaşanabileceği üzerine görüşlerini aktardı.

Geçen cumartesi MHP muhalifleri bir toplantıda buluştular ve 11 Temmuz günü yeniden biraraya gelme kararı çıktı. Peki, olağanüstü kurultay ne kadar gerçekçi görünüyor? Eğer gerçekleşirse bunun önümüzdeki seçimlerde MHP’ye hangi etkileri olur?

11 Temmuz’da tekrar biraraya gelip durum değerlendirmesi yapacaklar, izleyecekleri yolu tekrar konuşacaklar.  Bildiğimiz gibi, kurultaya 19 Haziran’da mahkeme tarafından tedbir kararı konuldu, bu tedbir kalkabilir ama mahkeme süreci uzun da sürebilir. O yüzden dört aday biraraya gelip ne yapacaklarına karar verecekler.

Ülkücü hareketten bu talep geldiği sürece, kongre her zaman gerçekçi. Çünkü eskiden böyle şeyler olmazdı fakat ülkücü taban artık bıktı ve değişim istiyor. O yüzden bu talep mahkeme kararıyla durdurulsa bile tekrar gündeme gelcektir. Belki tekrar imza toplanacak, başka bir hukuki yol bulunacaktır.

Kasım 2015 seçimlerde MHP son 14 yılın en düşük  oy oranını aldı. Bunun sebeblerinin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Birinci sebebi Devlet Bahçeli’nin kendisi. 7 Hazıran seçimlerinde - ki o seçimler de başarısızdır, 16,5 yüzdeli oy alındı ama en az 20 olmalıydı - Devlet Bahçeli’nin söyledikleri doğru ama halka anlatma biçimi yanlıştı. Kendisi ve medyası algı yönetimi yaratamadığı için bu durum aleyhine işledi. Muhalifler AK Parti’yle koalisyona karşıydı, HDP’nin hükümette olacağı koalisyona da karşıydı. Dolayısıyla, erken seçim zaten ufukta gözüküyordu. Ancak Bahçeli’nin bunu ilk geceden açıklamaması gerekiyordu. Bu stratejik bir hatadır. Dolayısıyla, MHP üzerinde “her şeye hayır diyormuş” algısı yaratıldı. Ayrıca insanlar, Bahçeli’nin açıklamalarından dolayı MHP’nin iktidar olmak istemediğini gördü. Böylece, çıkan tabloda bir hükümet kurulması görülmeyince ve terör olayları tekrar başlayınca halkın bir kısmı “lanet olsun, tekrar AK Parti gelsin” düşüncesiyle sandığa gitti, MHP’ye oy veren bir kısmı da sandığa gitmedi, dolayısıyla oylar da düştü. 1 Kasım öncesi milletvekilleri sokağa çıkıp halktan oy istediklerinde, onlara “Devlet Bahçeli neden böyle söylüyor, neden böyle yapıyor ?” soruları soruldu. Demek ki, bütün halkın gözünde MHP’nin oylarının düşmesinin sebebi Devlet Bahçeli.

Peki kurultay gerçekleşirse oy oranına nasıl bir etki eder?

En az yüzde 100 artar. Hatta bu iyimser bir rakam, oy oranının yüzde 25’e çıkacağını varsayarsak bu da yüzde 100’den daha fazla eder.

Peki muhaliflerin yüzde 25 gibi bir rakama çıkmak için ne gibi planları var?

Başkanın değişmesi  bu orana ulaşmak için kafi.  Daha da üstüne koymak için ise MHP’nin politikası açıklanmalı, terör, Suriyeli sığınmacılar, MHP’de şu anda sadece lafta olan ‘Türk Dünyası’yla igili çözümler sunulmalı, ekonominin düzeltileceğine ümit verilmeli. Bunlar yapılırsa, rahat yüzde 30’u bulur.

Eğer olağanüstü kurultay gerçekleşirse dört muhalif arasında fikir ayrılıklarının olabileceğini tahmin ediyor musunuz? Örneğin,  seçimlerin ikinci turunda diğer muhaliflerin Meral Akşener’i saf dışı edeceği iddiaları ortaya atıldı. Bununla ilgili düşüceleriniz nelerdir?

Bu iş tamamen matematiğe bağlı. Adaylar belli. İlk turda Meral Akşener’in alacağı oy en kötü 500. Diğer üç adayın en fazla alacakları oy 200 olur. Bahçeli’nin 300 üzerinde oy alması mümkün değil. Bir sonrakı tura kalırsa en fazla oy alan iki aday kalacak. Asıl şunu sormamız lazım, diğer üç muhalife oy veren delegeler Meral Akşener’e mi, yoksa Bahçeli’ye mi oy verecek? Değişim için Akşener’e oy verecekler, Bahçeli’ye oy vereceklerse bu işe zaten neden girdiler?!

Türkiye yasalarının kurultayın gerçekleşmesini engellemesi durumunda  Meral Akşener’in yeni bir parti kuracağı söyleniyor. Böyle bir ihtimalın olması ne kadar gerçekçi?

Meral Akşener bu konuda üç ayrı zamanda, üç kere açıklama yaptı: “Yeni bir parti kurmayı düşünmüyoruz,  biz yolumuzdan dönmeyeceğiz, yolumuza devam edeceğiz.” Diğer adaylar da zaten aynı düşüncede.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sayın Akşener’in Gülen cemaatine bağlı olduğunu iddia etti ve bu durumu kanıtlayacağını söyledi. Peki, siz bu iddialara karşılık nasıl bir yorumda bulunursunuz?

Kanıtlayacağını iddia etti, üstünden dört ay geçti, ortada hiçbir şey yok.Ben böyle bir şeyin olduğuna inanmıyorum.

Muhabir: Mirali Mirhaşimli

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye