• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
7 Ekim, Cuma


"Asıl hedef Türkiye'nin güçlenmesini engellemek" - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Anadolu Ajansı Istanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yaşanan terör saldırısıyla ilgili  Avrasya Günlüğü'ne konuştu.

Avrasya Günlüğü: Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde yaşanan terror saldırıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Neden yapıldı?

Hüseyin Altınalan: Bu terör olayının Türkiye'nin son bir kaç günde yaptığı dış politikasına bağlı olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi, son dönemlerde Türkiye'nin dış politikasına İsrail'le yakınlaşma ve Rusya'yla ilişkilerini normalleşi aittir. Bu terör olayının da Türkiye'nin son politikasından rahatsız olan ülkelerin işi olduğunu düşünüyorum .  Mesela bir kaç dakika önce Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Putin arasında geçen konuşma sürecinde Putin Türkiye'ye  seyahet kısıtlamasını kaldırdığını ilan etti. Yani, Türkiye'de tatil dönemi başladı  ve turizm sektörü canlanacaktı. Bu, Türkiye'de turizm sektörünün canlanmasından ve istikrarından rahatsız olan çevrelerin, ülkelerin işi.  Şu anda Orta Doğu'da yaşanan olaylarda parmağı olan ve hiç sesi çıkmayan ülke var. Bu olaylardan konuşurken sadece ABD'yi söylerler ama hiç bir zaman bu ülkeden bahs etmezler.  Ben böyle bir ülkenin terör olaylanın arkasında olabileceğini düşünüyorum.

Avrasya Günlüğü: Bu tür olayların önlenmesi için neler yapılmalı? Türkiye'de terör saldırısıyla ilgili bir panik var mı?

Hüseyin Altınalan:  Türk halkı bu tür şeylerden paniğe kapılacak halk değil. Çünkü bu tür saldırılar halkımızı bir birine kenetler ve birlik sağlar. Halkımız bunun ülkemizin genişlenmesini engellemeye dönük bir adım olduğunun farkında ve daim buna karşı tepki gösterir. İlk etapda bir korku olur, ama olayların arkasından halk bunun inadına gider. Mesela Beyoğlu'nda, Taksim'deki caddelerde  halkımız yürüyerek gücünü dünyaya bir kez daha göstermişdir.

Bu terör müsibeti her ülkenin, her milletin  başına gelebilir. Yani, Türkiye ne kadar tehlikeliyse, Avrupa da, Amerika da bir o kadar tehlikeli. Terör  eylemleri sadece Türkiye'de olmuyor. Gördüğünüz bu saldırı Paris'de, Belçika'da, Brüksel'de de oldu.  Onlar havalimanını bir hafta 15 gün sürede toparlayamadılar, ama Türkiye'de  beş saat sonra durum  normale dönmeye başladı. Şu anda bir çok iptaller olmasına rağmen bir haraketlilik var. Yine de uçuşlar için bir akış başlamışdır. Dolayısı ile burada yapılacak şey Türkiye'de teröre karşı ortak eylemlerin alınması. Çünkü terörün dini, ırkı olmaz. Terör terördür.

Sonda özellikle bunu belirtmek istiyorum. DAEŞ her ne kadar müslüman bir terör örgütü olarak belirtilse de, daha çok müslümanları hedef almaktadır.  Tıpkı bu olay gibi...

Fazilat Samadova

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye