• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


“Türkiye'de yaşayan insanların çoğunluğu şimdiki Ermensitan'ın , eski Azerbaycan hanlığının olduğunu bilmiyor”

Eurasia Diary
A- A A+

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği Yönetim Kurulu Üyesi  Bedir Taşan Dünya Azerbaycanlilar 4. Kurultayi için Bakü'de bulunduğu zaman Avrasya Günlüğü’nün sorularını yanıtladı. Bedir Taşan'la yaptığımız repörtajı sizlere sunuyoruz:

Eurasia Diary: Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak bir tarihi, geçmişi var. Aynen değildiği gibi, bir millet iki devlet. Aynı zamanda  Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak düşmanları var. Büyük bir Türk dünyası olmamıza rağmen düşman karşısında hala bir zayıflık var. Bunun sebepleri nedir?

Bedir Taşan: Aynı  mevzular Dünya Azerbaycanlilar 4. Kurultayı'nda da  konuşuldu, eksikliklerin ne olduğu anlatıldı. Evet, sorun var.Çünki biz birbirimizle uğraşmaktan kendi işimizi yapamıyoruz. Ben İrevan mültecisiyim. Dedemler 1905. yıllarda Iğdır'a kaçtılar. Şimdiki Suriyelilerin kaçtığı gibi. Şu anda Türkiye'de yaşayan insanların çoğunluğu şimdiki Ermensitan'ın , eski Azerbaycan hanlığının olduğunu bilmiyor. Bu da devletlerin kendi ders programında, eğitim programlarında bulunmamasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda, bu tür faaliyetleri bir kaç gönüllü insanların işine burakmışlar. Ancak bunlara mutlaka devlet düzeyinde el atılmalı, dikkat gösterilmelidir. İnsanlar bu işleri uzman akademisyenler tarafından öğrenmeleri lazım.

Eurasia Diary: Siz İrevan'dan mülteci olarak Türkiye'ye geldiniz. Bu problemi tanıtmak için hangi işler yaptınız?

Bedir Taşan: İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği olarak İstanbul'da Turhan Turgut'la (kendisi de bu Kurultayda bulunmakta)  birlikte İstanbul'da bir çok paneller yaptık. Sosyal medya üzerinden duyuru yaptık ve gerçek durumu anlattık. Ermenilerin bize yaptıklarını anlattık. Çünkü Ermeniler tarih boyunca hem Osmanlı'ya ihanet ettiler,  hem de burada yaşayan soydaşlarımıza ihanet ettiler. Şu anda Türkiye'de olan tüm terör eylemleri de ermenilerin yaptıkları oyundur. 1905'den bu yana  Türkiye Cumhuriyyeti ile direk olmasa da, bir şekilde devamlı olarak uğraşıyorlar. Biz Türkiye Cümhuriyyeti olarak bu yolda çok şehit verdik. Artık milletin gözünün açılması lazım, bir başkasının inisiyatifine burakılmaması lazım. Şimdi Almanya kalkıp bizi kınıyor. Peki, o zaman Almanya'ya sormazlar mı siz insanları fırına doldurdunuz yaktınız. Bunun dizileri var, filimleri var. Bu yakın tarihde dünyanın medya gözü üstünde Ermeniler Hocali'de katliam yaptı. Yani siz dünyanın gözü üstünde katliam yaptınız ve şimdi dünyanın gözünün içine bakabaka katliam yaptınız bu yüzden ben onları samimi bulmuyorum.

Eurasia Diary: İrevan hanının torurunun da bu toplantıda olduğunu söylediniz. Onunla tanışmak imkanımız var mı?

Bedir Taşan: Evet, burada. Şimdi sizi onunla buluşturacağım. Ama  önce bir kaç kelime söylemek isterim bu konuda.

Dün onunla Gülüstün sarayında buluştuk. Kendisini çok duygulu buldum. Dedim ki, hocam pek duygulusunuz bu gün. Bana dedi ki,  dede baba yurduma geldim çok duygulandım. Onun böyle konuşması beni de duygulandırdı. 


Cavid Ahadov

Gurban Bekirzade