• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
5 Haziran,


Mehmet Ali Ölmez: Bu ahlaksızca yapılmış siyasi bir karar

Eurasia Diary
A- A A+

Bu gün Alman Parlamentosu "Ermeni iddiaları" ile ilgili karar kabul etti ve böylece "soykırım" iddialarını tanıdı.

Durumu Türkiye'nin Almanya'daki Diasporasının Bölge Başkanı və Avrupa Atatürk Düşünce Dernekleri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Ölmez Eurasia Diary'e değerlendirdi:

Almanya Parlamentosu'nda kabul edilen soykırım iddialarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Tabi ki bu, ahlaksızca yapılmış siyasi bir karar. Sadece Türkiye’nin aleyhine değil, aynı zamanda Azerbaycan için de çok önemlidir. Bence biz - Avrupa’da, Almanya’da yaşayan Türkler utanmalıyız. 3 milyon Türk olarak biz, bu kararın çıkmasına engel olamadık. Bütün Alman partilerinin, Alman Sivil Toplum Kuruluşlarının içerisinde tek tek insanlarımız var. Kendi tarihsel gerçeklerimizle bunları kabartamadık. Ama biz bu gücü dağıtacağız. Bunların cevabını vereceğiz. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır, BM’den karar almıştır. Biz onların 1918’de yapmış oldukları ayıplarını bir tokat gibi suratlarına vurmalıyız. Bu gerçekliği ortaya koymak zorundayız.

Almanya’da başkent Berlin dahil olmak üzere, bir sıra şehirlerde bu kararın alınmasına itiraz olarak protestolar hayata geçirildi. Bu karardan sonra Almanya’da yaşayan Türklerin duruşu ne olmalı? Protestolar mı yapılmalı, radikal itirazlar mı edilmeli, diplomatik ilişkilerde sınırlandırmalara mı gidilmeli?

Hayır, somut, elle tutulur aksiyonlar gerçekleştirilmeli. Almanya’da politikacımız var, gazetecimiz var, öğrencimiz var, parti üyelerimiz var. Bu bir milli meseledir. Herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeli. İki kanalda çalışmalıyız – var olduğumuz kuruluşlarda etkin olmalı ve sık aksiyonlar düzenlemeliyiz. Bunların yanlış olduğunu Alman kamuoyuna anlatmalıyız.

Siyasetçiler ve uzmanlar öngörüler yapıyordu ama siz kendiniz Almanya’da yaşamış biri olarak bunu bekliyor muydunuz?

Böyle bir kararı aslında beklemiyordum. Böyle bir yanlışa gireceğini düşünmüyordum, beni çok şaşırttı.

Peki bu karar sizce neye yönelik alındı?

Bunların arkasında başka güçler de var. Almanya’yla Türklerin diyalogları gelişince bir sıra güçler bundan rahatsız olmaya başladı.

Bir karşı hamle olarak mı?

Türkiyenin önünü kesmek için, önünde engel teşkil etmek için.

Fotoğraf: Cavid Ehedov

Muhabir: Ülker Gurbanzade