• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
22 Mayıs,


Gurbetten Irak'a bakış - Terörün "işgal ettiği" Vatan

Eurasia Diary
A- A A+

Aslen Irak'tan olan Galip Nuri Nasr, Basra Üniversitesi'nde doçent doktor olarak görev yapmakta. Şu anda Azerbaycan Tıp Üniversitesi Onkoloji Kliniği'nde çalışıyor. Galip Nuri, son zamanlarda Bağdat'ta gerçekleşen terör eylemleri ile ilgili Eurasia Diary'nin sorularını cevaplandırdı.

Terör artık insanları işgal etti

"Terör artık yalnızca bizi değil, Avrupalıları da rahatsız etmeye başladı. Sanki, terör örgütleri insanları psikolojik, ruhsal ve fiziksel olarak işgal etmek istiyor. Yani, çocuğundan büyüğüne, gencinden yaşlısına, zayıfından güçlüsüne herkesi terör heyecanı rahatsız ediyor," diye misafirimiz sohbete başlıyor.

Galip Nuri, son aylarda Brüksel'de, Fransa'da ve Türkiye'de de terör eylemleri gerçekleştirildiğini hatırlattı. "Terörün yaygınlaşması küresel düzeyde devam etmekte. Terör örgütleri şehirlerde büyük enkaz ve kitlesel insan kayıplarına yol açarak, terör gerçekleştirerek bölgeye, dünyaya egemenlik etmek savaşındalar. Şehirlerin özellikle stratejik noktaları hedefleniyor ve tarihi anıtlar, insanların yoğun uğradığı pazar ve ticaret merkezleri, en önemlisiyse, ibadet ettiği yerleri hedef seçilerek insanları korku içinde tutuyorlar ".

Kaos, yaralılar ve gözyaşı ...

Terörün sıradan savaşlardan farkı, onun tek taraflı öldürücü saldırıdan oluşmasıdır. Şu anda Irak'ta toplumun tüm kesimleri terörden muzdarip. Galip Nuri, ülkesinin durmadan terör sebebiyle şehit verdiğini söylüyor.

Terörün Irak'ın hangi kısmında gerçekleşmesi önemli değil, tüm Irak toplumu terörden etkileniyor.

WOMAN CRIES AT BOMBING SITE

Korkunç olan terörün oluşumu değil, artık sıradanlaşmasıdır ...

Avrupa ülkelerinde herhangi terör olayı meydana geldiği zaman, hayat o şehirde sanki duruyor. Fakat, Irak'ta durum içler acısı. " Korkunç olan terörün oluşumu değil, kimseyi şaşırtmaması ve olağan hale dönüşmesidir. Faciayı sıradan bir durum gibi yaşamak kendisi faciadır," diye Galip Nuri sözüne devam ediyor.

"Benim ailem Irak'ın Basra kentinde yaşıyor. Her sabah gözlerimi evlatlarım, ailem, yakınlarımla ilgili duyduğum telaşla açıyorum. Ailemin yaşadığı Basra'da Irak'ın diğer eyaletleri ile kıyaslandığında terör daha az gerçeklşiyor. Her terör haberini duyunca yalnızca ailem için değil, herkes için kaygılanıyorum. Çünkü hergün onlarca insan ardı arkası kesilmeyen teröre kurban oluyor. "

Nur,  aynı zamanda Bağdat'ta arkadaşları, akrabaları olduğunu da ifade etti. Son olaylar sırasında Iraklıların yaşadığı hisleri, telaşı, korkuyu ve üzüntüyü ​​sözlerle ifade etmek kolay değil.

Irak halkı hoşgörülü ve sabırlıdır

Dünyada şu anda Irak halkı kadar  teröre maruz kalan ikinci bir devlet ve halk yoktur. Fakat, Irak halkı hoşgörülü  ve sabırlıdır. Ama ne yazık ki, bu sabrın da bir sonu var ...

Galip Nuri'nin sözlerine göre, son günlerde Irak'taki terör olayları daha da yaygınlaşmaya başladı. "Yine telaşlı ve haberleri neredeyse anbean takip ediyorum. Beni en kötü etkileyen ise, bebek ve çocukların teröre maruz kalmasıdır. Gözünü dünyaya terörle açan Iraklı bebekleri düşünmek, Irak faciasını az da olsa hayal edebilmek demektir. Sanırım, "terör bizden uzak olsun, nerede olursa olsun" gibi bir düşünceye sahip olmak insanlık dışıdır ve dinimiz tarafından kabul edilmez bir durumdur.

Irak halkı hayatı seviyor, onlar da diğer insanlar gibi güvenli bir ortamda, barış içinde yaşamak istiyorlar. Maalesef, bu şimdiki durumda tam olarak mümkün değil ...

Fatima Selimli, "Eurasia Diary"