• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
10 Mayıs, Salı


"Gazetecilik, nefretin propagandası ile ilgili mücadeleyi üstlenmelidir" - Etik Gazetecilik Ağı Başkanı Aidan White

Eurasia Diary
A- A A+

Etik Gazetecilik Ağı Başkanı Aidan White, Dünya Basın Özgürlüğü Günü ile ilgili UNESCO’nun Finlandiya'da düzenlediği özel konferansta konuşmasında, hukuki kısıtlamalara yol açan nefretin tespit edilerek, ona karşı mücadele yürütülmesine dair tartışmalara başkanlık etti.

Dünyanın önde gelen medya organları temsilcilerinin, medya uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen tartışmalarda gazeteciliği ahlaka teşvik etmekle kitle iletişim araçları ve ombudsmanları tarafından medyada nefrete karşı mücadele girişimleri öğreniliyor.

" Kitle iletişim araçlarında etik değerler demokrasiye marjinal değildir. Bu değerler dünyadaki sansür uygulamalarına ve iletişim krizine karşı mücadelede büyük önem taşımaktadır".

Bu yıl içinde EGA, gazetecilik eğitimi veren üniversitelerle işbirliği yaparak, hükümet ve sivil toplum temsilcileri arasında yeni diyalogların kurulması, dolgun bilgi alışverişinin sağlanması yönünde gazetecilik temel değerlerini öncelik alarak medya eğitiminin teşviki doğrultusunda faaliyet göstermiştir.

"Medya ayrımcılığa tahrik eden cinsiyet klişelerini aradan kaldırmak için daha fazla çaba göstermelidir. Fakat bugün internet ağında kadınlara nefreti körükleyen yeni ve yaygın baskılar var ve internet şirketleri tarafından somut mücadele biçimleri gerektirir.