• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Temmuz, Çarşamba


Sergey Markov: Azerbaycanlı göçmenler bu yıl kendi topraklarına dönebilir - Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Rus siyaset uzmanı, Rusya eski milletvekili, bu ülkenin Sosyal Meclisi üyesi, alenen tanınmış kişi ve "Siyasi araştırmalar Enstitüsü" yöneticisi, gençlerden oluşan uluslararası siyasi ve uzman forumu – Foros’un kurucusu ve yöneticisi Sergey Markovun Eurasia Diary’e özel röportajı.

Eurasia Diary: Sayın Markov, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın güvenlik garantisi olmadan Azerbaycan’la görüşmeler sürecini durdurması konusunda açıklamasının ardından cephede durum yeniden gerginleşti. Ermeni Silahlı Kuvvetleri tarafından ateşkesin ihlali iki ülkenin gündemini işgal etti. Sizce, Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamasından sonra Azerbaycan'ın tutumu nasıl olmalıdır?

8 Mayıs - Azerbaycan'da Şuşa'nın işgali günü, Ermenistan'da ise bayram olarak kutlanan tarihte askeri işlemlerin yeniden başlaması ne kadar gerçekçi?

Sergey Markov: Bence, askeri operasyonların başlaması mümkündür. Çünkü temas hattında tarafları ayıran herhangi bir engel yoktur, çatışma her an yeniden alevlenebilir. Rusya, tarafları müzakere masasına getirmek ve askeri operasyonların yeniden alevlenmemesi için çaba göstermektedir. Ama hem Rusya politikasının hem de tarafların şu anda daha da alevlenen vatanseverlik coşğularını sakinleştirmesi gerekir. İnsanlarda vatanseverlik coşkusu olduğu zaman, ülke yöneticileri için müzakere yoluyla taviz zor olur. Her durumda, görüşmelerin kendisi zaten bir uzlaşmadır.

Eurasia Diary: - Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamasının Karabağ sorunu üzerinden müzakerelerin mümkünsüz olduğu mu demektir?

Sergey Markov: Bana göre, Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın bu açıklaması görüşmeler sürecinin daha etkili olması için söylenmişti. Bu, Ermenistan yönetiminden Rusya yönetimine siyasi mesajdır. Resmi Erivan kendileri için taviz vermenin ne kadar zor olduğunu göstermek istiyor. Çünkü, Rusya Ermenistan'dan bunu yapmasını istiyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın tüm bu açıklamalarına rağmen, görüşmeler süreci gündemdedir. Üstelik, görüşmeler oldukça başarılı bir şekilde gerçekleşecek.

Hazırda gerçek bir savaş ihtimalini yüzde 10 olarak değerlendiriyorum. Sorunun cephe boyunca yeniden gerginleşme ihtimali ise yüzde 10 ile 15 arasında. Daha etkili görüşmelerin gerçekleşme ihtimali ise, yüzde 70’ten daha fazla.

Belki bu yıl Azerbaycanlı ailelerin kendi topraklarına, yurtlarına dönmesi mümkün olabilir.

Muhabir: Ayaz Mirzayev

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye