• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


Cristan Karembeu ile özel röportaj

Eurasia Diary
A- A A+

Eurasia Diary FIFA, UEFA ve La Liga elçisi, Olympiacos külubu özel danışmanı Cristian Karembeu ile Bakü ziyareti sırasında 7. Küresel Forum çerçevesinde özel röportaj gerçkleştirdi.

 Karembeu, forumla ilgili ilk izlenimlerini paylaşırken şunları söyledi:

BM’nin Medeniyetler İttifakı’na katılıp sporun, özellikle de futbolun bana kattıklarını ve barışa, eğitime yaptığı katkıyla ilgili konuşma fırsatı yakaladığım için çok memnunum. Bugün biz, insalığın karşılaştığı zorluklarla mücadeleye yardım için buradayız.

“Ayrıca, eğer biz insanlıktan bahsediyorsak, insan olmanın değerine saygı duymayı da dikkate almalıyız. Biz aynı zamanda hem eşit, hem de eşit olmadığımızdan, günlük yaşamımızda ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kaldığımızdan, böyle platformlar bize ayrımcılık, ırkçılık ve cinsiyetçiliğin ortadan kaldırılması için mücadele etmeye şans sağlıyor. Bu mücadeleye herkesi katmalıyız. Bunun bir örneğini Bakü’de gerçekleşen Avrupa Oyunları’nda görmüş olduk; oyunlar zamanı yalnızca Avrupa’dan değil, etkinliğe tüm dünyadan insanlar davet edildi.

Bu, bana göre çok önemli bir girişimdir. Ben, bizi davet ettikleri için ve bu konularda fikir alış verişine imkan sağladıkları için Azerbaycanlı yetkililere teşekkür etmek istiyorum. Biz, burada kendi düşünce ve deneyimlerimizi paylaşarak, sporun verdiği imkanları kullanarak sağduyu gösterip, sınırların ötesinde birlikte hareket etmeli, konuşmalı ve bir olmalıyız.

Röportajı gerçekleştirdi: Ayaz Mirzayev