• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Mayıs, Pazartesi


"Bakü'de ele alınacak konular dünyanın her yerinde büyük yankı uyandıracak" - Nasır Abdülaziz

Eurasia Diary
A- A A+

EurasiaDiary,  BM yüksek temsilcisi Nasır Abdülaziz El Nasır ile röportaj gerçekleştirdi.

 BM Medeniyetler Alyansı (UNAC) üzere yüksek temsilcisi Nasır Abdülaziz El Nasır, EurasiaDiary’e özel röportajı zamanı forumun düzenlenmesi ile ilgili ilk izlenimlerinin çok yüksek olduğunu ifade etti. "Biz, BM ailesi olarak Bakü'ye kendi fikirlerimizi paylaşmaya ve dünyayı rahatsız eden konuları burada tartışmaya geldik. Ben bugün, Gençlik Forumu'nda konuşmamda da böyle bir önemli etkinliğe ev sahipliği yaptığı için Azerbaycan'a teşekkür ettim. Eminim ki, bu forumun sonuçları olumlu olacaktır. "

BM Medeniyetler Alyansı (UNAC) üzere yüksek temsilcisi, böyle etkinliklerin yapılmasının büyük önemi olduğunu söyledi. "Dünya hızla değişiyor ve bu forumlar bizim için şimdi daha fazla önem taşıyor. Çünkü ne yazık ki, dünyanın bazı bölgelerinde hala hoşgörüsüzlük belirtileri var ve bu durum çok tehlikeli. Bu nedenle, insanların, dünyanın önde gelen devletlerinin böyle durumlara özel sorumluluk göstermesinin gerekliliğini belirtiyoruz. BM Medeniyetler Alyansı da işte böyle durumlara düşmemek amacıyla kurulmuştur, İttifak'ın işte bu yüzden çok büyük önemi var. "

Nasır Abdülaziz El Nasır sonda dünyadaki hoşgörüsüzlük belirtilerinin önlenmesinde medya, iş sektörü ve sivil toplumun ortak haraket etmesini umduğunu söyledi ve Bakü'de ele alınacak konuların dünyanın her yerinde büyük yankı uyandıracağına inandığını ifade etti.

Medeniyetler Alyansı’nın VII Küresel Forumu, 2014 yılı 26 Eylül’de BM Genel Kurulu'nun 69. oturumu çerçevesinde BM Bakanlar Toplantısında verilen karar gereği Bakü'de yapılmıştır.