• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Nisan, Cuma


Chris Elliot göçmen krizinde "terimler oyunu"ndan söz ediyor - #IPIWoCo Özel

Eurasia Diary
A- A A+

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) bu yılki Kongresi ve 65. Genel Kurulu 19-22 Mart tarihlerinde Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşti.

Avrasya  Günlüğü haber portalı,  Chris Elliot  ile mevcut göçmen krizinin aydınlatılması sırasında kullanılan terimler konusunda özel röportaj gerçekleştirdi.

Avrupa'da oluşmuş göçmen krizinin medyada aydınlatılması sırasında kullanılan terimlere değinen Chris Elliot dünya gazetecilerini daha hassas olmaya çağırdı: "Bazen, basında hatta yüksek eğitimli ve yeterli derecede profesyonel gazetecilerin bilgi paylaştıkları terimlerde bile gelgitlerle karşılaşıyoruz.  "

"Örneğin, sığınak arayan kişileri yasadışı göçmen adlandırmak saçmadır. Sığınma arayan kimse yasadışı şahıs kısmında takdim edilemez. Genel olarak, mülteci ve sığınmacılarla ilgili olaylara sırf kanuni açıdan yaklaşmak doğru olmazdı. Okuyucunun da sorumluluğunu taşımalı olan gazeteci bütün bunları anlamalıdır, "diye Chris Elliot kaydetti.

Editöre göre, tarafsız gazetecilerin temel önceliği aynı zamanda, sığınak arayan mültecilerin güvenliğini dikkate almak olmalıdır: "Hatta, İngiltere'de bile sınırlarda aileleri ile zor durumda bekleyen insanları, daha iyi ekonomik imkanlardan yararlanan fırsatçılar gibi değerlendirenler ve onlara potansiyel terörist gözüyle bakanlar  var".

"İnsanlar, hiçkimsenin kendi mutlu hayatını ve evini nedensiz şekilde terk etmeyeceğini anlamalılar. Toplumda bazı insani açıdan kabul edilemez olan yargılar var. Çünkü bu tür seyahati kimse istemezdi," diye Elliot ifade etti.

 Malik Ayyub Sumbal