• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
29 Ekim, Cumartesi


Bakü Şehir Halkası en hızlı şehir pisti olacak - Nigar Arpadarai - Özel #Formula 1

Eurasia Diary
A- A A+

Bakü Şehir Halkası İşletme Şirketi'nin (BŞH) sözcüsü, Pazarlama ve İletişim Departmanı Başkanı Nigar Arpadarai'nin Avrasya Günlüğü analitik haber portalına demeci.

Avrasya Günlüğü: Bakü Şehir Halkası İşletim Şirketi 2016 yılında Bakü'de yapılacak olan Formula 1 Avrupa Grand Prix Yarışları organizatörü olarak hazırda kendi karşısına hangi öncelikleri atadı? Genel olarak siz şirketin faaliyetleri ile ilgili daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Nigar Arpadarai: Biz, bir yandan Bakü Şehir Halkası'nın kısa sürede inşa edilip yarış için tam hazır duruma getirilmesi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışıyoruz, diğer taraftan hem yerel kamuoyu, hem de uluslararası kamuoyu bağlamında Avrupa Grand Prix Yarışları ile ilgili farkındalığı artırmak için propaganda kampanyaları gerçekleştiriyoruz. Öyle ki, Denizkenarı Milli Park'ta Nevruz  zamanı yapılan Eğlence Bölgesi'nden insanların Formula 1 ile yakından tanışlığına dair bir takım faaliyetler sunulmaktadır. Bu bölge yarışa kadar faaliyette olacak.

Son bir ay içinde İngiltere, Rusya, Türkiye ve Almanya'nın en gelişmiş spor medya gruplarını temsil eden onlarca gazeteci Bakü'yü ziyaret etti. Onlar güzel izlenimlerle ülkelerine döndüler ve Avrupa Grand Prix'i hakkında ilginç videolar yayımladılar, gazete ve siteler, Bakü'de yapılacak yarışla ilgili ayrıntılı şekilde makaleler yayımladı. Sonraki aylarda da Avrupa Grand Prix'inin tanıtımı ile ilgili olarak çeşitli yönde etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Avrasya Günlüğü: Yarışlara 3 aydan daha az bir süre kaldı. Hazırlık çalışmaları nasıl devam ediyor?

Nigar Arpadarai: Avrupa Grand Prix'ine hazırlıklar plana göre gerçekleştiriliyor. Yolların yapılmasından sonra yürüyüş boyunca güvenlik bariyerlerinin kurulmasına başlanacak. Genel olarak, 5 bin kadar gönüllü ve 1300 kadar güvenlik görevlisi görev yapacak.

Avrasya Günlüğü: Formula 1 Grand Prix Yarışları birçok ülkede yapılıyor ve bu yarışların daha da ilgiyle izlenmesine her ülkenin kendine özgü katkıları, eklentileri oluyor. Azerbaycan'da yapılacak Avrupa Grand Prix'i sizce neyle hatırlanacak? Bu yarış taraftarlarını nasıl şaşırtacak?

Nigar Arpadarai: Avrupa Grand Prix'inin yapılacağı Bakü Şehir Halkası'nın bir takım kendine özgün özellikleri var. Yarışın gerçekleşeceği pist Bakü şehrinin modern ve tarihi binalarından oluşan çok özel manzarasına sahip merkezi sokaklarından geçiyor. Bu pistte genel olarak 20 farklı zorlu viraj var. Keşkin iniş ve çıkışların  olduğu bu pistin uzunluğu 6 km. Öte yandan, Bakü Şehir Halkası, Monaco ve Singapur'dan sonra Formula 1 Grand Prix Yarışı Bakü Şehir Halkası nın yapılacağı 3. şehir pisti. Burada araçların maksimum hızının saatte 340 km'ye ulaşacağı bekleniyor ve bu durumda Bakü Şehir Halkası en yüksek hızlı şehir pistine dönüşecek. Bakü'de ilk kez gerçekleşecek Avrupa Grand Prix'ini yerinde canlı izlemeye gelecek seyirci, Grand Prix Yarışları'nın yapıldığı şehir pisti arasında en yüksek hızla birlikte Bakü'nün harikulade manzarasına, Azerbaycan'ın muhteşem kültürüne ve halkımızın yüksek misafirperverliğine şahit olacaklardır.

Avrasya Günlüğü: Nigar hanım, bu yarışla ilgili sizce ülkemize gelecek turist sayısında artım bekleniyor mu?

Nigar Arpadarai: 17-19 Haziran tarihlerinde Bakü'de gerçekleşecek Avrupa Grand Prix'i için toplamda 30 bine yakın bilet satışı öngörülüyor. Bu yerlerin 20 bini tribünlere, 10 bini ise ayaküstü bölgelere aittir. Şu anda bilet satışı Bakü Şehir Halkası İşletim Şirketi'nin resmi sayfası üzerinden online olarak ve başkentin önde gelen alışveriş merkezlerinde geleneksel yöntemle yapılıyor. Şimdiye kadar satılan biletlerin yüzde 65'i yabancı ülkelerin vatandaşlarına ait. Bunun yanı sıra, booking.com sitesinin resmi istatistiklerine göre, yarışın hafta sonunu kapsayan günlerde Bakü'de otellerin doluluk oranı yüzde 70'in üzerinde. Bu gerçeklere dayanarak  yarış öncesinde Bakü'ye gelecek turistlerin sayısında büyük bir artım görüleceğini söyleyebiliriz.


Muhabir: Ayaz Mirzeyev 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye