• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
8 Nisan, Cuma


Baskı gören gazetecilerin işbirliği önemlidir - El-Cezire İnsan Hakları ve Sosyal Özgürlükler bölümü başkanı

Eurasia Diary
A- A A+

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) bu yılki Dünya Kongresi ve 65. Genel Kurulu 19-22 Mart tarihlerinde Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşti.

Avrasya Günlüğü portalı Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi, "El-Cezire" Medya Şebekesinin İnsan Hakları ve Sosyal Özgürlükler bölümünün başkanı Sami el-Hac ile özel röportajı yaptı.

Sami el-Hac Arap dünyasında gazetecilerin karşılaştığı sorunların ele alındığı Kongre’nin önemli bir zamanda ve uygun bir yerde gerçekleştiğini söyledi. Onun sözlerine göre, baskılara maruz kalan gazetecilerin birbirine desteği önemlidir: "Sorunların ortak tartışılması ve oybirliği ile bildirinin kabul edilmesi, konferansın başarılı sonuçlanmasına delildir".

Uluslararası uzman, çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren gazetecilerin güvenliğinin sağlanmasında medya kuruluşlarının işbirliğinin de önemini vurguladı: "Konferans, en büyük Uluslararası Medya kurumunun düzenlediği ve büyük uluslararası önem taşıyan etkinliktir. Konferansın sonunda gazetecilerin güvenliğinin teminine çağıran nihai bildirinin kabul edilmesi başarılı bir sonuç oldu.”