• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
26 Ocak, Perşembe


“Artık bitmeyen Ermeni-Türk sorunu olmayacak” - Ünlü uzman... - Özel

Röportaj

A- A A+

Postsovet mekânı üzere tanınmış uluslararası uzman, Johns Hopkins Üniversitesi'nde (ABD) Orta Asya ve Kafkasya Enstitüsü Direktörü Svante Cornell "Eurasia Diary" ye özel röportaj verdi. Uzman bir sıra meseleler, özellikle ABD-Azerbaycan ilişkilerinin geleceği, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin ABD'nin yeni yönetiminin alacağı pozisyon ve Türkiye'de yaşanan son terör olayları hakkında soruları yanıtladı.

Eurasia Diary: Azerbaycan-ABD ilişkilerinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle, Obama yönetiminin sergilediği tutum bu ilişkileri nasıl etkiledi?

Svante Cornell: Sanırım, Obama yönetimi döneminde çeşitli nedenlerle, ABD-Azerbaycan ilişkileri ciddi biçimde kötüleşti. Bu, kısmen Azerbaycan'daki iç durumla ilgiliydi. Fakat bence burada daha önemli rolü Türkiye-Ermenistan protokolleri meselesi oynadı. Azerbaycan bu süreci durdurmaya çalıştı ve buna nail oldu. Bu konu da Obama yönetiminin düşman yaklaşımına neden olan amillerden idi. Ana faktörlerden biri de, tabii ki, Ermeni diasporasının yeterince güce sahip olmasıdır. Çünkü onların Demokrat Partisi ile yakın ilişkileri var ve bu da, etkili bir faktördür.

Eurasia Diary: İlişkilerin sonraki kaderi ile ilgili Trump yönetiminden beklentileriniz nelerdir?

Svante Cornell: Artık durum değişti. Kongrede, ülkenin yasama organında ve icra hâkimiyetinde cumhuriyetçiler olacak. Kongre'de Ermeni diasporası daha az nüfuza sahip. En önemlisi, bitmeyen Ermeni-Türk meselesi olmayacak. Karşılıklı ilişkilerin daha iyi başlangıcı ve gelişimi için artık büyük olanaklar mevcuttur. Elbette ki, bu siyaset Tramp yönetiminin öncelikli meselelerinden biri olmayacak. Fakat düşünüyorum ki, Azerbaycan yönetimi için istekleri için mücadele etmek ve onlara ulaşmak açısından en doğru zamandır.

Eurasia Diary: Sizce, yeni yönetime Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik ciddi umut verici adımlar atar mı?

Svante Cornell: İlk olarak, onu söylemeliyim ki, bu mesele ABD için öncelik olmayacak. Çünkü şu anda dünyada, aynı zamanda, ABD'de birçok çözülmemiş kaynar meseleler var. Ancak bununla birlikte, belli adımların atılacağı beklene bilir. AGİT Minsk Grubuna yeni büyükelçinin amacı olumlu yönde olan haberlerden biridir. Umarım, bu Büyükelçi uzun süre hizmet edecektir. Çünkü o, yeterince tecrübesi olan, bölgenin en nüfuzlu Amerikalı diplomatlardan biridir. Ayrıca, onun sorunların çözümü yönünde önemli yaklaşımları ve kavramları var. Elbette, bu yeterli değildir, çünkü bildiğimiz gibi, bu konulara büyük devletler dâhil edildi. Belli ki, Dağlık Karabağ sorununda Rusya'nın oyunu gidiyor ve sonlandırılmak niyetin de değil.

Eurasia Diary: Türkiye'de yapılan son terör olayları hakkında fikrinizi öğrenmek dikkat çekici olur. Sizce, yaşananlar ne ile ilgilidir?

Svante Cornell: Elbette, birçok nedenler var. Bunlara bazı bölgesel nedenler de dâhildir. Son birkaç yılda Türkiye'de yaşananlar devlet kurumlarını ciddi şekilde zayıflatıyor. Buna rağmen, Türkiye güçlü devlet kurumlarına sahip. Aslında, Türkiye'de çeşitli İslam grupları arasında iç savaş gidiyor. Türkiye'de gelişen süreçler tüm ülkenin imkânlarını yok etmeye yöneliktir. Bence bu süreç hala devam edecek.

Şunu da belirtelim ki, Svante Cornell Ocak ayının 18'de ADA Üniversitesi'nde "ABD ve Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasya ve Orta Asya politikası - 25 ilin genel tanımı ve analizi" konusunda sunum yapmıştı. Programa yabancı ülkelerin Azerbaycan'daki büyükelçileri, Milli Meclisin üyeleri, uzmanlar, kamuoyu temsilcileri, uluslararası ilişkiler üzere uzmanlar katılmışdı.


Röportaj: Taleh Guliyev

Foto: Bekirzade Kurban 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...