• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Aralık, Cuma


IŞİD kontrolündeki Havice'de 'açlıktan ölümler' yaşanıyor

İnsan hakları

A- A A+

Arap Aşiretleri Kurulu Başkanı Abdulkerim Azzavi, Irak'ın Kerkük kentine bağlıHavice ilçesinde DEAŞ zulmüne maruz kalanlara dikkati çekmek için Kerkük'te düzenlediği basın toplantısında, ilçeye bir an önce müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

"Havice ilçesi, ilçeye bağlı kasaba ve köylerde insanlar açlıktan ölmeye başladı." diyen Azzavi, ilçeye iki yıldan uzun süredir tıbbi malzemelerin girmediğini hatırlatarak, hastanelerin kapalı olduğunu ve bölgede salgın hastalıkların da baş gösterdiğini ifade etti.

"DEAŞ kaçmak isteyenleri öldürmekten de sakınmıyor"

Terör örgütü DEAŞ'ın Havice ilçesindeki baskılarının her geçen gün daha da arttığına dikkati çeken Azzavi, ''Musul'da olduğu gibi insanları canlı kalkan olarak kullanmak isteyen DEAŞ militanları vatandaşların bölgeyi terk etmesine engel oluyor. Kaçmak isteyenleri öldürmekten de sakınmıyor." diye konuştu.

"DEAŞ, halk ayaklanmasını engellemeye çalışıyor"

Kerkük'teki El-Cubburi Aşireti lideri Mesrur el-Cubburi de DEAŞ'ın olası bir Havice operasyonuyla eş zamanlı başlayacak halk ayaklanmasını önlemek için "adam kaçırma" vakalarını artırdığını vurguladı.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'ten bu yana Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesi ve çevre bölgelerini elinde tutuyor. Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri, Şii milis gücü Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri de yaklaşık 3 aydır ilçeyi tamamen kuşatma altına aldı.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...