• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Ocak, Cuma


Aylan bebeğin babası: Ölümü hiçbir şeyi değiştirmedi

Toplum

A- A A+

Bodrum sahilinden Yunanistan'a geçmeye çalışan bir teknenin alabora olması sonucu geçen yıl bugün boğularak ölen ve cansız bedeni sahile vuran Aylan bebek, ölümünün birinci yılında anıldı. Aylan'ın babası Abdullah Kurdi de Suriye'deki çatışmaların hala bitmemesine ve sığınmacı ölümlerine olan isyanını dile getirdi. 

2 Eylül 2015'te Bodrum sahiline vuran cansız bedeniyle tüm dünyayı göz yaşlarına boğan 4 yaşındaki Aylan Kurdi, ölümünün birinci yılında Bodrum'un Akyarlar Mahallesine bağlı Fenerburnu Sahili'nde toplanan bazı vatandaşlarca anıldı. Yunan adalarına ulaşmak için bindikleri lastik botun batması sonucu Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin yanı sıra ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirmişti. 


'AYLAN'IN SURİYE'Yİ DEİŞTİRECEĞİNİ SÖYLEMİŞLERDİ' 

Daha Aslen Suriye'nin Kobani kentinden olan ve hazin olayda eşini ve iki oğlunu kaybeden Abdullah Kurdi, Alman gazetesi Bild'e Aylan'ın ölümünün birinci yılında röportaj verdi. Suriye'deki çatışmalara ve hala her gün ölen onlarca sığınmacı nedeniyle isyan ettiğini belirten Kürdi, "Yetkililer, Aylan'ın ölümünün Suriye'deki iç savaşın gidişatını değiştireceğini, ateşkes ve tarafların kalıcı anlaşması konusunda hzılandırıcı olacağını söylemişlerdi. Bir daha benzer ölümler olmayacak demişlerdi. Ancak hala değişen hiçbirşey yok. Dünya bu konuda birşey yapmıyor. Akan kan ve boğularak yitip giden canlar artık dursun" dedi. 

Abdullah Kurdi, artık Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de bir akrabasına ait olan apartman dairesinde yaşıyor.

AYLAN'IN OYUNCAKLARI SÜREKLİ SALONDA DURUYOR 

Yaşanan kazada 35 yaşındaki eşi Rehab ve 5 yaşındaki diğer oğlu Galip'i de yitiren ve şu anda Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Erbil kentinde akrabasına ait bir apartman dairesinde yaşayan Abdullah Kurdi, oğlunun cansız bedeninin fotoğrafının tüm dünyada çok ses getirmesinin doğru bir şey olduğunu ancak umduğu değişikliği yaratmadığını söyledi.

'SON DERECE GÜVENDEYİM, AMA NE İÇİN?'

Kurdi, Aylan'ın oyuncaklarının sürekli dairesinin salonunda durduğunu söyleyerek "Ben şimdi son derece güvendeyim. Ama ne için?" diye sordu. Bild gazetesi, Kurdi'nin röportaj esnasında sürekli sigara içtiğini ve çok karamsar olduğu bilgisini de paylaştı.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...