• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Ağustos, Salı


Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar zor şartlarda yaşıyor

Eurasia Diary
A- A A+

Suriye'deki savaş beşinci yılını geride bırakırken, Lübnan'a sığınan Suriyeli mültecilerin bazıları Lübnan iç savaşı zamanında terk edilmiş binalarda yaşıyor. Bazı sığınmacılar ise savaşın uzamasıyla çadır kentlerde üstlerinde bir çatıya özlem duyuyor.

Başkent Beyrut'ta iç savaş zamanından terk edilmiş, duvarları kurşun izleriyle kaplı ve zaman zaman patlamalardan gediklerin açıldığı binalarla karşılaşmak sıradan bir görüntü. Savaşın izlerini ülkeyi ziyaret edenlere ve Lübnanlılara hatırlatan bu binaların bazıları ise, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilere ev sahipliği yapıyor.

Beyrut'un güneyinde kurşun izlerinin duvarlarını kapladığı böyle bir binadaki evde 12 kişilik ailesiyle Musa Ebu Hasan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, üç yıl önce Suriye'nin son dönemde haberlerde gündem olan Menbic kasabasından Lübnan'a sığındıklarını anlattı.

Kaldıkları yeri bir emlakçıdan tuttuklarını, dolayısıyla evin hikayesini bilmediğini belirten Ebu Hasan, aylık üç yüz dolar ödediklerini söyledi.

Ebu Hasan'ın kapıcılıktan kazandığı ve 18 yaşındaki büyük oğlunun inşaatta işçi olarak çalışmasından elde ettiği para ailenin tek gelir kaynağı.

Suriye'deki savaştan üç yıl önce kaçıp metruk bir binaya yerleşen Ebu Hasan, "Her gün aileme 7 ekmek getirmenin derdindeyim" dedi.

Öte yandan, Suriye sınırı yakınındaki bölgelerde kurulmuş kamplardaki mülteciler ise sert kış şartları ve Doğu Akdeniz'in sıcak yazlarında çadırda yaşam mücadelesi veriyor.

Lübnan'ın doğusundaki Bekaa Bölgesindeki çadırlarda yaşamanın sıkıntılarını 100 aile ve yaklaşık 400 kişiyle paylaşan Abdurrahman el-Ayyan (55), Suriye'deki savaşın beşinci yılının geride kalmasıyla ilgili soruyu "Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı." diye cevapladı.

Dört çocuğuyla aynı çadırı paylaştığını anlatan Ayyan, Şam kırsalındaki Meydan'dan yaklaşık üç yıl önce çocuklarını korumak için Lübnan'a sığındığını söyledi.

Çocuklarının kampta eğitim gördüğüne değinen Ayyan, "İnşallah bir gün tüm bu hikaye biter ve herkes evine döner" temennisinde bulundu.

Ayyan, mülteci kampından çıkıp bir evde yaşamaya maddi durumunun uygun olmadığını anlatarak, "Başının üstünde bir çatı ile çadırda yaşamayı kıyaslayamazsınız. Buradaki koşullar çok zorlu ama ne yaparsınız." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler'in rakamlarına göre, Lübnan'da yaklaşık 1 milyon 100 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan makamları ve basını ise bu rakamın 1,5 milyonun üzerinde olduğunu ifade ediyor.

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA