• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
6 Ocak, Cuma


Yahudi yerleşimcilerin yaktığı 5 yaşındaki Ahmet Devabişe evine döndü

Toplum

A- A A+

Batı Şeria'nın Nablus kentinde, Yahudi yerleşimcilerin geçen yıl kundakladığı evde tüm ailesini kaybeden ve saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan beş yaşındaki Filistinli çocuk Ahmet Devabişe yaklaşık bir yıl süren tedavisinin ardından evine döndü.

Ahmet'in dedesi Muhammed Devabişe, torununun sürekli anne ve babası hakkında sorular sorduğunu ve cevap vermekte zorlandıklarını anlattı. Torununun "Ne zaman annemle babamın yanına gideceğiz? Cennet uzak mı?" şeklinde sorular sorduğunu belirten dede Devabişe, "Allah Ahmet'i bize bağışladı." dedi.

'YERLEŞİMCİLER AHMET'İ DE ÖLDÜRMEKLE TEHDİT EDİYOR'

Ahmet'in amcası Nasır Devabişe ise yeğeninin hayatından endişe ettiklerini söyledi. Yahudi yerleşimcilerden Ahmet'in de ailesi gibi öldürüleceğine ilişkin tehditler aldıklarını dile getiren Devabişe, "Bu kişilerin bulunarak tutuklanmasını istedik ancak şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı." dedi.

Amca Devabişe ayrıca, Ahmet'in tedavi sürecinin tam olarak bitmediğini belirtti. Ahmet'in vücudunda bulunan yanık izlerine işaret eden Devabişe, estetik ameliyatlara henüz başlanmadığını, ilk ameliyat için 8 Ağustos'a gün verildiğini kaydetti. Nasır Devabişe, bu tarihin kendileri için ayrı bir anlam ifade ettiğini çünkü Ahmet'in babasının 8 Ağustos'ta hayatını kaybettiğini hatırlattı. Devabişe ayrıca, "Ahmet cevap veremeyeceğimiz sorular soruyor. Ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz. Ahmet'e nasıl davranacağımız konusunda profesyonel yardıma ihtiyacımız var" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Batı Şeria'nın Nablus kenti yakınlarındaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evin 31 Temmuz 2015 sabahı Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanması sonucu ailenin 18 aylık bebeği Ali Devabişe yanarak hayatını kaybetmiş, anne, baba ve dört yaşındaki diğer çocukları Ahmet ise ağır yaralanmıştı. Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açan saldırının ardından, baba Saad  ve anne Riham Devabişe de tedavi gördükleri hastanede hayatını yitirmiş, kundaklamadan tek sağ kurutulan Ahmet ise vücudunun yüzde 60'ı yanmış olduğundan uzun süre hastanede tedavi görmüştü.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...