• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
2 Ağustos, Salı


'Güney Sudan'da barış ve adalet heba edildi'

Eurasia Diary
A- A A+

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun BMGK'daki Afrika toplantısı konuşmasında, çatışmalardan etkilenen ülkelerde barışın sağlanmasının BM faaliyetlerinin çekirdeğini oluşturduğunu bildirerek, "Biz burada toplanırken, Güney Sudan uçurumun kenarında asılı kalmaya devam ediyor. Yeni ülke için adalet, barış ve fırsat sözleri heba edilmiştir." dedi

Konuşmasında sorumlulardan hesap sorulmasını isteyen Ban, ülkedeki barış sürecine yatırım yapılması için liderlere çağrıda bulundu.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Libya, Mali ve diğer birtakım ülkelerde de istikrarsızlığın devam etmesinin herkes için vahim durum olduğunu belirten Ban, bunun Afrika'nın tam hikayesi olmadığını ve büyüyen ekonomilerin bulunduğunu, yaşam standartlarının ve demokratik alanların genişletildiğini içeren anlatılmamış başka hikayelerin de olduğunu söyledi.

"Kurumları zayıf uluslar gelişemez"

BMGK'ya hitabında, "Kurumları zayıf uluslar gelişemez" diyen Ban, "kapsayıcı ve sorumlu kurumların" hükümetleri ve vatandaşların birlikte tutan çimento olduğunu ve bunlar güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Ban, kurumların güvenlik ve adaletin sağlanmasında katkısı bulunurken, yolsuzluğa, etnik gerilime ve marijinalliğe engel olduğunu belirtti.

Konuşmasında, BM Barışı İnşa Fonu'na (BMBİF) övgüde bulunan Genel Sekreter Ban, fonun umutsuz bir açığı olduğunu ve üye ülkelere Eylül 2016'da yapılacak yardım konferansında 300 milyon dolarlık hedefe ulaşılabilmesi için yardım çağrısında bulundu.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

AA