• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Guantanamo tutuklusu CIA işkencelerini anlattı

Eurasia Diary
A- A A+

El Kaide lideri olduğu gerekçesiyle 2002'de tutuklanan Ebu Zubeyde'nin, CIA'in sorgu üslerinden Tayland'da gördüğü işkenceleri anlattığı 2007 yılına ait belgeler ilk kez yayımlandı.

2002 yılında Pakistan'da tutuklanan Suudi Arabistan doğumlu Ebu Zubeyde'nin (asıl adı Zeynel Abidin Muhammed Hüseyin), 2006 yılında Guantanamo Cezaevi'ne getirildiği tarihe kadar CIA'in sorgu üslerinden Tayland'da gördüğü işkenceleri anlattığı ifadesi yayımlandı.

ABD yönetimi, Ebu Zubeyde'nin ifadesini, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin 'bilgi edinme hakkı' kapsamında açtığı dava sonucunda açıkladı.

Halen Guantanamo'da tutuklu bulunan Ebu Zubeyde, yaklaşık 30 sayfalık ifadesinde, soğuk bir odada çıplak bir şekilde uzun süre ayakta tutulduğunu, 36 saat tuvalet ihtiyacını gidermesine izin verilmediğini, suda boğulma hissi veren 'waterboarding' işkencesine defalarca maruz kaldığını ve birçok kez dövüldüğünü anlatıyor.

'ÖZÜR DİLERİZ, BÜYÜK BİR HATA YAPTIK'

Ebu Zubeyde, "Aldığım yaralardan dolayı neredeyse ölüyordum, ama kimse umursamadı. Doktorlar neredeyse dört kez ölmüş olabileceğimi söylediler" ifadesini kullandı.

El Kaide lideri olduğu gerekçesiye tutuklanan, ancak daha sonra hakkındaki suçlamaların doğru olmadığı ortaya çıkan Ebu Zubeyde, "Tüm bunların ardından bana söyledikleri tek şey, 'özür dileriz, büyük bir hata yapmışız' oldu" dedi.

Ebu Zubeyde'nin 'waterboarding' işkencesi uygulanan ilk tutuklu olduğu ve bu işkenceye Tayland'da kaldığı süre boyunca 83 kez maruz kaldığı belirtildi.

ABD yönetiminin açıkladığı toplam 223 sayfalık belgelerde, 11 Eylül saldırısını organize etmekle suçlanan Halid Şeyh Muhammed'in de aralarında bulunduğu 6 tutuklunun ifadelerine yer verildi.