• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
17 Aralık, Cumartesi


Arap Birliği Halep için olağanüstü toplanıyor

Jeopolitik

A- A A+

Arap Birliği'nin, başta Halep olmak üzere Suriye'deki durumu görüşmek üzere daimi delegeler düzeyinde perşembe günü olağanüstü toplanma kararı aldığı bildirildi.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nin Katar'ın talebi ve bazı üye ülkelerin söz konusu talebi desteklemeleri sonucu, başta Halep olmak üzere Suriye'deki durumu görüşmek için perşembe günü daimi delegeler düzeyinde olağanüstü toplanma kararı aldığını ifade etti.

Zeki, toplantı kararının Arap Birliği başkanlığını yürüten Tunus ile istişare edildikten ve Katar'ın talebinin Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin delegelerinin desteklenmesinin ardından alındığını ifade etti.

15 Kasım'dan bu yana bin 71 sivil öldü

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da bugün yaptığı açıklamada, Suriye'nin Halep kentinde Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin sivillere yönelik işlediği "suçları ve kötülükleri" kınayarak, acil ateşkes çağrısında bulunmuştu.

Ebu Gayt, Arap Birliği'nin Suriye krizi konusunda elinde güçlü ve etkili araçları bulunmasa da halka yönelik suçlar karşısında sessiz kalmayacağını ve akan kanın durması için etkili taraflarla iletişime geçmeye devam edeceğini kaydetmişti.

Doğu Halep'i havadan ve karadan ağır silahlarla vuran rejim ve destekçilerinin saldırılarında 15 Kasım'dan bu yana bin 71 sivil öldü, binlercesi yaralandı.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...