• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
1 Kasım, Salı


Ruslar Rakka için hazırlığa başladı - sıcak gelişme

Eurasia Diary
A- A A+

ABD-PKK ittifakının operasyon planladığı Rakka’ya Rusya da niyetlendi. Gemiler Suriye’ye harıl harıl cephane taşırken Moskova, Washington’dan önce harekete geçip Rakka’ya İran ve Esed’le ittifak halinde girecek.

Suriye'ye deniz ve havadan silah sevkiyatını artıran Putin yönetimi Rakka'ya operasyon hazırlığında. İran destekli Şii milisler ve Esed ordusu ile birlikte Rakka'ya saldırıya hazırlanan Rusya, DAEŞ'in elindeki kenti ABD'den önce ele geçirmeyi hesaplıyor. Suriye'nin en önemli petrol rezervine sahip bölgesine yönelik operasyon hazırlığı, ABD ve Rusya tarafından eşzamanlı yürütülüyor. Musul harekâtının temel planlayıcı gücü olan ABD'liler, geçtiğimiz günlerde 'Rakka için hazırlıkların tamamlandığını ve bu konuda PKK/PYD ile işbirliğine gidileceğini' açıklamıştı. Musul'a mesafeli duran Rusya ise Rakka'ya İran'ın Şii milisleri ve Esed'in kara gücüyle girecek.

YIĞINAK SÜRÜYOR
 
Askeri hareketliliğini gözle görülür şekilde artıran Rusya, son bir aylık periyotta Suriye'ye 7 gemi yükü cephane sevk etti. Tartus ve Hımeymim limanlarına indirilen silah ve cephaneler Humus güzergahından Rakka çevresinde yeralan Esed'e ait askeri noktalara sevk edildi. Bölgeye 30'dan fazla da tank gönderen Rusya'nın, yoğun hava desteği vereceği Rakka operasyonunu 500 subayla da destekleyeceği bildiriliyor.
 
ABD'DEN ÖNCE GİRECEKLER
 
Rakka'ya yönelik yığınağın yapıldığı noktaların Suhne, Eseriye, Kuveyris ve Deyr Zor olduğu öğrenildi. Kremlin, özel operasyon timlerini de bölgeye sevk ediyor. İran, Esed ve Rusya ittifakı, Rakka için ABD'den önce harekete geçme kararı aldı. Yeni Şafak ayrıca, Basra ve Lübnan'dan takviye için getirilen Şii birliklerin operasyona destek amaçlı Rakka ve çevresine konuşlandırılacağı bilgisine de ulaştı.
 
Suriye'ye geliyorlar
 
Manş Denizi'ni geçerek Akdeniz'e doğru ilerleyen Rus filosu, NATO ülkelerinde paniğe neden oldu. Başını uçak gemisi Amiral Kuznetsov'un çektiği 8 Rus savaş gemisi, Suriye'deki iç savaşta rol almak için Akdeniz'e doğru ilerliyor. Rus savaş gemisi filosu yakıt ikmalini İspanya'nın Kuzey Afrika'daki otonom kenti Ceuta'da yapacak. Rus filosunda uçak gemisinin yanısıra nükleer güce sahip savaş gemisi Büyük Petro, bir denizaltı ve bir de destroyer yeralıyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye

aksam.com.tr