• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
13 Aralık, Salı


Kurtulmuş: Hiçbir sorunu çözme yeteneği kalmamış bir küresel siyasi sistem var

Jeopolitik

A- A A+

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Hiçbir sorunu çözme yeteneği kalmamış olan bir küresel siyasi sistem var." dedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Maruf Vakfı Genel Merkezinin açılışında, İslam ekonomisi alanında yakın dönemde İslam coğrafyasının değişik yerlerinde önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu çalışmaların ciddi olmasına rağmen yeterince sistematik olmadığını belirten Kurtulmuş, buna rağmen bu alanın hala çok bakir olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, dünya ekonomisi ve siyasetinin son dönemde ciddi sıkıntı, kriz ve kaoslarla karşı karşıya olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Bu kriz ve kaoslar çok büyük ihtimalle önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Ekonomide 2008’de başlayan kriz büyük ama sadece kendisinden sonra gelecek krizlerin habercisi olan, yapısal bir krizdir. Bunları yıllar evvelden söylüyoruz. Kapitalizmin önemli bir krizidir. Sanayi kapitalizminin dünyada tüm zorlukları ve eşitsizliklerine rağmen dünyada sağladığı bir şey, orta sınıfları oluşturmak ve bu sınıfın üzerinden dünyada refah ve tüketimin toplumunu sağlayacak bir zenginleşmeyi temin etmek olmuştur. Bütün yanlışlıklarına, arkasındaki emperyalizm ve sömürüye rağmen bu anlamda sanayi kapitalizmi ciddi şekilde kalkınmayı ve refahın bir şekilde toplumla paylaşılmasını kısmen de olsa sağlamıştır."

"Dünya bu şekliyle ayakta kalamaz"

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi, "Dünya 5’ten büyüktür" dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bu bir tespitin ve ihtiyacın ifade edilmesidir. Dünyayı bu şekliyle idare edemezsiniz. Dünya bu şekliyle, bu kurumlarıyla ayakta kalamaz. Hiçbir savaşı önleme kabiliyeti kalmamıştır dünya sisteminin. Örnek Ukrayna, Suriye’dir. Örnek DEAŞ’e karşı verildiği iddia edilen uluslararası mücadeledir. Hiçbir sorunu çözme yeteneği kalmamış olan bir küresel siyasi sistem var. Bu siyasi sistemin varlığı, küresel ekonomik sistemdeki krizlerle de birleşince çok derin fay hatlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Dünyanın bu haliyle devam etmesi mümkün değildir."

"Irak işgali ve Suriye krizi olmasaydı DEAŞ muhtemelen olmayacaktı"

Numan Kurtulmuş, ekonomik eşitsizlikleri ve yoksunlukları ortadan kaldırmadan, dünyadaki ekonomik ve siyasal sorunların çözülmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, şunları aktardı:

"Askeri müdahaleler ve işgaller olmasaydı, bugün Orta Doğu’da ön Asya’da ve Kuzey Afrika’da yaşamış olduğumuz çok sayıda meselenin ortaya çıkması mümkün olmayacaktı. Biz söyleyince bozuluyorlar. Amerika Pentagon İstihbarat Daire Başkanı söyledi. O zaman dinliyorlar. Biz söyleyince ‘Ya bunları da söylemeyin’ diye rahatsız oluyorlar. Afganistan’ın önce Ruslar sonra Amerika tarafından işgali olmasaydı, buradan El- Kaide terör örgütü dünyaya yayılmayacaktı. Bu kadar açık. Eğer Irak’ın işgaliyle başlayan süreç olmasaydı ve arkasından Suriye’deki eşitsizlikler, siyasi istikrarsızlıklar, kriz ve kaoslar olmasaydı bugün de DEAŞ diye bir terör örgütüyle muhtemelen karşı karşıya kalmayacaktık. Bu sorunların çözümü, sorunların esas nedenleri ortadan kaldırılmadan bugün var olan ekonomik ve siyasi sorunların halledilmeye çalışılması muhaldir."

"Bütün bu oyunların hepsini ters yüz edeceğiz"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Onlar, önce sınırları böldüler, şimdi zihinleri ve gönülleri bölmeye mi çalışıyor? Biz de gönülleri ve zihinleri yeniden birleştirerek, mevcut sınırları anlamsız hale getirmeye çalışacağız. Bunun için bizim elimizde marufun ortaya koyduğu evrensel ilkeler vardır, herkesin kabul edeceği, herkesin aydınlık yarınlara çıkmak için peşinden koşacağı değerler vardır. Bu değerleri yeniden üreteceğiz. Bu değerleri sadece coğrafyamızın insanları değil, dünyanın bütün insanları için barışın, hakkaniyetin, adaletin, özgürlüğün anahtar kavramları olarak ortaya koyacağız ve inşallah bütün bu oyunların hepsini ters yüz edeceğiz." dedi.

AA

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye


loading...