• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
9 Temmuz, Cumartesi


'Binlerce sığınmacı Yunanistan'dan ülkesine geri döndü'

Eurasia Diary
A- A A+

Yunanistan’daki binlerce sığınmacının, uluslararası yardım sayesinde ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Atina bürosu sözcüsü Christina Nikolaou, sene başından bu yana yürütülen bir program çerçevesinde 3 bin 245 sığınmacının ülkelerine geri dönmek için kaydolduğunu açıkladı. Bu kişilerin, Yunanistan’daki iltica başvuruları kabul edilmeyenler olduğunu kaydeden sözcü, çoğunluğun Fas, Pakistan, Afganistan, Bangladeş ve diğer Asya ile Kuzey Afrika ülkelerine geri döndüğünü belirtti.

Uluslararası Göç Örgütü, sığınmacılara emniyet birimlerinin koruması altında güvenli bir geri dönüş imkânı sunuyor. Ayrıca geri dönmeye karar verenlere ufak bir de mali yardım yapılıyor. Mültecilere geri dönüş yolculuğu için uçağa binmeden kısa bir süre önce, vatanlarında yeni bir başlangıç yapabilmeleri için bir nevi ilk yardım olarak 500 euro veriliyor.

‘YENİ ROTA ORTA AVRUPA’

Son haftalarda onlarca sığınmacının kendi imkânlarıyla Yunanistan'dan Türkiye'ye geri dönmeye çalıştığı bildiriliyor. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan bir sahil güvenlik görevlisinin verdiği bilgiye göre, insan tacirlerinin bu sığınmacılara Karadeniz ülkeleri üzerinden Orta Avrupa'ya götürme vaadi verdiği kaydediliyor.

 

EurasiaDiary © İçeriğin yayınlanması için hiperlink kullanılmalı.

Bizi takip edin:
Twitter: @EurasiaTurk
Facebook: EurasiaTurkiye