• EN
  • RU
  • TR
  • عربي
  • AZ
20 Haziran, Pazartesi


Euro Grubu: İngiltere'nin AB'den ayrılması trajedi olur

Eurasia Diary
A- A A+

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, İngiltere’nin AB’den ayrılmaya karar vermesi durumuna hazırlıklı olduklarını belirterek, "Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut" dedi.

Dijsselbloem, Lüksemburg'da gerçekleştirilen ve euro kullanan AB ülkelerinin maliye bakanlarını bir araya getiren Euro Grubu Toplantısı'nda basına açıklamalarda bulundu. AB ekonomisinin İngiltere’de haftaya gerçekleştirilecek referandumdan 'Brexit' kararı çıkmasına hazırlıklı olduğuna dikkati çeken Dijsselbloem, "Olası senaryoları değerlendiriyoruz. Oluşabilecek bütün şoklarla mücadele edebilecek kapasitemiz mevcut" dedi.

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb ise Brexit'in ekonomik etkilerinin çok geniş olacağına dikkati çekerek, "Brexit, Avrupa için Lehman Brothers anı gibi olur. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sadece İngiltere'yi ya da AB’yi değil, tüm dünyayı etkileyen sonuçları olur" diye konuştu.

'EN FAZLA İNGİLTERE ZARAR GÖRECEK'

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ise olası Brexit kararından en fazla İngiltere’nin zarar göreceğine işaret ederek, "İngiltere'nin AB’den ayrılması Avrupa için zor olur. Ancak, İngiltere için trajedi olur" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu, 23 Haziran Perşembe günü yapılacak. Referandumla seçmenlere, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.